Az elmúlt évtized legfontosabb eredménye, hogy egy jobboldali kormány hosszú évekre szóló megállapodást kötött a munkaadókkal és munkavállalókkal, ezzel kezdte Lázár János a csütörtöki szokásos kormányinfót. Szerinte a béremelésről "a baloldali pártok szoktak blablázni, de soha semmi nem történik". Emlékeztetett: 1998 és 2002 között volt a legnagyobb minimálbéremelés.
Azért nyílt lehetőség erre, mert a magyar gazdaság jelentősen erősödött, miközben Európa hanyatlott, gyengült. "Fundamentálisan rendberakott költségvetési környezet" alapozhatta meg az egészet, mondta.
25 év után megkezdődött a járulékok csökkentése, most 28 százalékos kötelezettség van, ezt szeretnék 13-14-re levinni. "Úgy értékelem, hogy ez nagymértékben erősíti a vállalkozások versenyképességét", mondta a miniszter.
Ezekkel a számokkal a 40 százalékos béremelés 6 év alatt realitássá vált
- közölte. Hozzátette: a korábbi SZJA-csökkentés is béremelés volt. A munkaadók a mostani emelésnél kevesebbet akartak, 40 éve nem volt olyan, hogy a kormány többet mondott, ezért nagyon erős lépésnek tekinthetjük azt, ami történt, mondta. "Egy plebejus jobboldalnak az a dolga, hogy a munkavállalók oldalán álljon."
Lázár arról is beszélt, hogy támogatják a szlovák EU-elnökséget, de a V4 egységét nem lehet megbontani, nem fogadják el a kötelező kvótát. Ez a V4-ek belügyminisztereinek találkozóján is kiderült. "Ez nem tudjuk, mire lesz majd elég".
Szerdán 53 milliárd forintot csoportosított a kormány a határvédelemre, a kérés, hogy ezt az EU fogadja el szolidaritásként, mint ahogy a segítő programokat, a hotspotok támogatását is. Eddig összesen 150 milliárdot kellett erre költeni. Ezt emelték meg 53 milliárdos kerettel.
További bejelentések:
Itt Lázárnak volt egy érdekes mondata:
Bár kormányzati szervezetről van szó, a rendőrség és az ügyészség kegyetlen, kompromisszummentes könyörtelenséggel csapott le,
fogalmazott a miniszter. Ha nyelvészkedni akarunk, akkor ebből a mondatból az következik, hogy
Arra a kérdésre, hogy a kormányban segített-e bárki összehozni egy Pharaon-Tarsoly Csaba találkozót, ahogy azt Tarsoly állítja egy Magyar Narancs-interjúban, Lázár azt mondta, ez üres vagdalkozás,
Tarsoly egy köztörvényes tolvaj, akinek a kritikáit nem nagyon venném figyelembe, mondta. Szerinte inkább be kellene vallania, hány tízmilliárdot lopott el. "Lassan már Orbán Viktor és Jézus Krisztus lesz a felelős a Quaestor bedőlésért", tette hozzá.
Lázár azt is mondta, lassan már kémregények születnek Pharaonról, ő erre annyit tud mondani, hogy Amerika megtehette volna, hogy letartóztattatja az üzletembert, de ezt nem tette meg.
"Nincs tudomásom arról, hogy a körözésben lévő ujjlenyomat minden kétséget kizáróan egyezik azzal, ami a magyar kormány birtokában van", válaszolta arra a kérdésre, hogy van-e vagy nincs ujjlenyomata Pharaonnak.
Az úszószövetségi botrányról szóló kérdésre azt mondta, az eredményt az úszók hozzák, ami mindent felülíró tény.
Arról, hogy le kell-e mondania Szalay Ferencnek, Szolnok "vénkurvázó" polgármesterének, azt mondta Lázár, hogy személyesen jóban van vele, "nagy támogatója vagyok a munkájának", így a kötelező és a személyes lojalitás miatt sem hozza nyilvánosságra, mit mond Szalaynak erről.
Lázár azért annyit megjegyzett, hogy ilyet persze nem engedhet meg egy polgármester magának:
iszonyatos hülyeséget csinált
de Lázár ennél többet nem mondott, mert "nem szeretném nehezíteni Szalay polgármester úr baját, van neki elég".
Szintén újságírói kérdésre Lázár azt mondta, az EU területén nincs lehetőség bevezetni a Jobbik felvetését a pedofilok kémiai kasztrációjáról. Ami a személyes véleményét illeti, róla tudni lehet, hogy a halálbüntetést is pártolja, vagyis a szigorú büntetések híve, mondta. A kérdésre, hogy ez vehető-e igennek, azt mondta, még átgondolja az egészet, és jövő héten megválaszolja, mondta.
Ami a műkincsek civileknek "odaadásáról" szóló új törvénytervezetet illeti, az a következő történetről szól: Károlyi György és felesége Fehérvárcsurgón újjáépítették a kastélyt. 99 évre kapta használatba a magyar államtól, és a saját pénzén helyretette. Van két nagyméretű Benczúr-festmény, ami Károlyi György dédapját, dédanyját ábrázolja. Ezek itt voltak eredetileg, ez bizonyítható.
"Az történt, hogy Károlyi úr joggal kereste fel az államot, hogy ha a két kép megvan, birtokba illetve tulajdonba szeretné venni. Megtaláltuk a két képet, Nyíregyházán vannak az ottani múzeumban. Megpróbáltunk a jog segítségével lehetőséget teremtetni arra, hogy Károlyi úr a festményt visszakapja. Ez két év után sem történt meg, mert kiderült, hogy a magyar állam tulajdonai. Ezért kell törvényt hozni, hogy a két képet odaadjuk" - magyarázta a miniszter. A képek nem adhatók el egy kétharmados törvény miatt, mondta. A törvény elméletileg lehetőséget ad más ügyekre, de gyakorlatilag nem, mondta Lázár.