Fenyő, Főni, Gyémi, Táblácska.
Néhány példa olyan magyar utónevekre, amiket szerettek volna bejegyeztetni, ám a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Nyelvtudományi Intézete elutasította őket. Ezzel szemben a jövőben már bárkit hívhatnak Nérónak Lencsinek vagy mondjuk Náninak - olvasható a Magyar Hírlap szombati számában.
Arról, hogy melyik név mehet és melyik nem, egy öt főből álló utónévbizottság dönt. Közöttük van nyelvtörténész, szociolingvista, névtanos és stilisztikával foglalkozó szakember is. Nekik egy 14 pontból álló szempontrendszer alapján kell döntést hozniuk.
Raátz Judit, a Magyar Tudományos Akadémia névkutatója korábban azt mondta az Indexnek, hogy jelenleg az a trendi, hogy a minél több gyerek kapjon olyan egyedi nevet, amit korábban még senki. Az utónévlista már több, mint 4000 nevet tartalmaz, de továbbra is sokan vannak olyanok, akik valami egyedire vágynak. Ezért fordul elő, hogy havonta átlagosan 30-40 kérés érkezik a bizottsághoz, amiknek körülbelül a felét szokták elfogadni.
A legfontosabb szempont, hogy a nevet csak a magyar helyesírás szabályai mellett lehet bejegyeztetni, továbbá fiúnak vagy fiú-, lánynak csak lánynevet lehet adni, hiába van tele a világ uniszex nevekkel.
Az engedélyeztetéshez szükség van arra is, hogy megtalálják a név eredetét, amikhez idegen nyelvű könyveket, illetve szakértőket is bevonnak, de valamikor még ez sem nyújt elég segítséget, olvasható a 24.hu témában írt összefoglalásában.
Ha valakit elutasítanak, akkor nincs lehetőség fellebbezni, ez nem szokta megállítani az igazán lelkes szülőket, akik közül néhányan már volt, hogy személyesen Orbán Viktor miniszterelnökhöz fordultak az ügyük miatt.
Az alábbi neveket utasította el idén a MTA a 24.hu gyűjtése alapján:
Lányok:
Fiúk:
Ezeket a neveket viszont engedélyezték:
Lány nevek:
Fiú nevek: