Az ország középső részében nagy szemekben szakadt a hó vagy havas eső esett szerda reggel. Az Időkép.hu csapadéktérképe reggel nyolc órakor így nézett ki:
Fél 11-re egyre több helyen váltotta fel a havazást eső, havas eső. Délután az Alföldön már egyre kevesebb helyen, a Dunántúlon egyre többfelé esett hó, havas eső, legjobban a Bakonyban havazott. Rövid összefoglalónkat a nap eseményeiről itt tudja elolvasni.
Délelőtt a Mátrában már 15 centis hóréteget mértek, lapátolni kellett a havat, és egy óra körül már 30 centis havat jelentettek onnan. De nem kellett a Mátráig felmenni, hogy havat lássunk, Budapesten a magasabb pontokon is sűrű pelyhekben hullott reggel a hó. Olvasónk a Normafáról küldte ezt a képet, ekkora hó van, lehet síelni is:
Egy másik olvasónk, Pintér László videót készített a normafai hóviharról szerda reggel.
Mivel április van, nem tréfa, hogy az Időkép tudósítása szerint nemcsak a hegyekben, de még az Alföldön is megmaradt a hó. Így nézett ki Kiskunmajsa szerda reggel:
A beáramló hideg levegő miatt hűlt le a levegő 0 és 3 fok közé reggelre, ahogy a Met.hu fogalmazott, saját "kis" ciklonja van az országnak. A Duna vonalában havas eső, a Duna-Tisza közének nagy részén pedig sok helyen hó esett, a várt 300 méternél még alacsonyabbra húzódott a havazás határa - írja az Időkép, ami percről-percre tudósít.
Olvasónktól kaptuk a felvételt amin látszik, hogy Dobogókőn az országos átlagnál is több, fél méter hó esett, ami meg is maradt.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat szerint egy ciklon okozza hazánkban szeles és csapadékos időt.
A Dunántúl nagyobbik, északnyugati felén viharossá fokozódott (60-80 km/h) a szél. Napközben az Alpokalján - elsősorban a Kapuvár - Zalaegerszeg közötti sávban - azonban 80-100 km/h közötti lökések voltak, és az északkeleti országrészben is elfordulhat már 70 km/h körüli szélsebesség.
A Kending-csúcson 105 km/h-s széllökést mért az Időkép.hu mérője.
Dunántúlon több járásra már másodfokú riasztást adtak ki a viharos szél miatt. A megváltozott útviszonyokra is számítani kell. Az erős széllökések faágakat törhetnek le, fákat dönthetnek ki, és az elektromos hálózatban károk keletkezhetnek, így a szolgáltatásban hosszabb-rövidebb ideig tartó zavarok lehetnek.
Szerda délután a hófúvás miatt is figyelmeztetéseket adtak ki. Veszprém megyében ez másodfokú, Fejér, Vas és Zala megyében elsőfokú. A friss hóval fedett területeken a viharos szél magas hótorlaszokat emelhet.
A rendőrség a rendkívüli időjárásra tekintettel felfüggesztette a mára meghirdetett Speedmarathont.
Életveszélyessé nyilvánították és lezárják a Pilisszentlélekre vezető összes utat, számolt be róla a kemma.hu. A rendőrség tájékoztatása szerint az Esztergom és a Budapest felőli utakat is lezárják a település körül. Leszakadó ágak és kidőlt fák miatt vált elsősorban veszélyessé az útszakasz.
Az utak gyalog sem járhatóak, nem is engednek át senkit. Esztergomban kialakítottak egy melegedőt azok számára, akik a hóhelyzet miatt nem tudnak hazajutni.
Síkvidéken a lehulló hó olvadni fog, vagy elolvad, éjszaka viszont a Tiszántúl kivételével átmenetileg 1-7 centiméternyi hó megmaradhat. A Dunántúli-, és az Északi-középhegység vonulatain viszont akár 30-50 centiméteres, a legmagasabb csúcsokon akár ezt meghaladó hóréteg is kialakulhat - közölte a Meteorológiai Szolgálat.
A hó jellemzően tapadó hó lesz. Az ország több pontjáról - köztük Budapestről, Biatorbágyról, Pilisvörösvárról, Somogyvárról, Pápáról, Kecskemétről, Szegedről - jeleztek havas esőt, hóesést. A 300 méter feletti települések közül Sopron-Brennbergbányán, míg az alacsonyabban fekvők közül Szegeden is kialakult hólepel az MTI szerint.
Nehezen megközelíthető a Normafa környéke, és nagy dugók alakultak ki a környéken, ezért a XII. kerületi önkormányzat átszállítja a Normafa Óvodából a Németvölgyi Általános Iskolába azokat a gyerekeket, akiket még nem hoztak el a szüleik - írja az MTI.
A gyerekeket rendőri felvezetéssel, a kerület saját autóbuszával viszik át az iskolába délután 4 órakor. A gyerekek óvodapedagógus felügyelete mellett várják szüleiket.
Szerda délutánig 172 esetben riasztották a tűzoltókat országszerte, több mint felét a viharos szél és a havas, esős időjárás okozta károk miatt - mondta az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) helyettes szóvivője az MTI-nek.
Mukics Dániel tájékoztatása szerint 80 esetben közlekedési baleset, 92-ben pedig leszakadt faág, kidőlt oszlop, vagy megrongálódott vezeték miatt kellett intézkedniük.
Szuha és Mátraalmás között, valamint Mátrakeresztes külterületén több mellékutat teljes egészében lezárt a rendőrség. A faágakon felhalmozódott hó és jég következtében faágak szakadtak le és több fa kidőlt, eltorlaszolva és veszélyeztetve a közlekedést.
A Magyar Közút azt írja, jellemzően a Duna vonalában, Bács-Kiskun megye nagy részén, Heves, Nógrád és Borsod-Abaúj-Zemplén megye magasabban fekvő területein maradt meg a hó, és a havazással érintett területeken folyamatos síkosságmentesítést, hóeltakarítást végeznek.
A rendőrség szerint Budapesten havazás nehezíti a közlekedést a magasabban fekvő területeken: XII. kerületben a csúszós utak miatt több autó elakadt az Orbánhegyi, az Istenhegyi úton és a Cinege utcában, ezért jelentős a torlódás a Hegyvidék útjain. Közlekedési rendőrök a Budapest XII., Istenhegyi úton az út két oldalára terelt forgalom között felvezetik a Fővárosi Közterület-Fenntartó Zrt. útszóró munkagépeit.
Itt tájékozódhatnak az utak helyzetéről, és téli gumival óvatosan közlekedjenek!
Balesetekből és útlezárásokból is bőven akad:
Országszerte problémák vannak az áramellátással. Bács-Kiskun megyében 24 településen nincs áram, ami 12 ezer fogyasztót érint, Csongrád megyében 6 településen szünetel az áramszolgáltatás, ez 1500 fogyasztót érint, míg Heves megyében két települést és mintegy 400 fogyasztót érint a probléma.
A szolgáltató szakemberei folyamatosan dolgoznak, így egyre kevesebb települést érint az áramszünet.
A főváros-szerte változó halmazállapotú csapadék lassítja a forgalmat, az utak mindenhol vizesek, csúszósak, a magasabban fekvő területeken havasak - írja a BKK. Járataik több útvonalon is megnövekedett menetidővel, módosított, vagy rövidített útvonalon közlekednek.
Jó hír, hogy a Gyermekvasút a nagy hó ellenére is közlekedik.
A téliesre fordult időjárás miatt számos turistaút nem járható, ezért a Pilisi Parkerdő Zrt. arra kéri a kirándulókat, hogy a napokban ne menjenek a 300-400 méter fölötti erdőkbe. A hegyvidéki területeken a hóréteg nem olvad el. A hó súlya alatt a frissen kilombosodott fák meghajlanak, további terhelés esetén kidőlhetnek, eltörhetnek. A balesetveszélyt a helyenként felerősödő szél is fokozza.
A figyelmeztetés érvényes a Pilis, a Visegrádi-hegység, a Gerecse és a Gödöllői-dombság turista- és erdei kerékpáros útjaira. Az erdőgazdaság webkamerákat üzemeltet a Pilis-tetőn, a Prédikálószéken és a Hármashatár-hegyen. A felvételeken látható a hegyekben uralkodó időjárás, így a kirándulók megalapozottabb döntést hozhatnak indulás előtt.
Ezt a videót pedig reggel készítettem Budán egy olyan vizsláról, akivel 5,5 éve alatt még soha életében nem fordult elő, hogy ne akart volna kimenni a szabadba, de most még hangot is adott nemtetszésének:
Hab a tortán, hogy az orvosmeteorológia szerint ma hidegfronti hatásra számíthatunk: sokaknál tapasztalható majd fejfájás, koncentrációs-zavar, vérnyomás-ingadozás. A közlekedésben résztvevők részéről fokozott óvatosság szükséges, ugyanis a megnövekedő reakcióidő közvetett módon hozzájárulhat a balesetek kialakulásához - írja az Országos Mentőszolgálat.