Ma a történelemmel folytatódnak az érettségi vizsgák. A diákok reggel nyolckor kapják meg a feladatlapokat. A többség középszintű vizsgát tesz. A feladatok megoldására összesen három órát kapnak az érettségizők. A felvételinek is megfelelő emelt szintű írásbeli 4 órás.
A történelemérettségi is változott az előző évekhez képest. Eddig is két részből állt, de most módosulnak a belső arányok, a pontozás és részben a feladatok is.
Itt és a következő képen mutatunk egy példát, milyen feladatokat kapnak a diákok. Nézze meg, vajon meg tudná-e oldani. A többi mintafeladatot itt lehet megnézni.
A fontosabb újdonságok:
Az idei érettségi előtt zavart okozott, hogy az előírások szerint idén az állami tankönyvfejlesztő által kiadott, kronológiát nem tartalmazó történelmi atlasz és a 2015/2016. tanévben tankönyvjegyzékre került középiskolai történelem atlaszok is használható (amiben van kronológia és névmutató). A 2015/2016-os tankönyvjegyzéken szerepelő atlaszok viszont nehezen elérhetők, de ezeket nem nevesítették.
Erről az Oktatási Hivatal másfél hete adott ki a saját honlapján tájékoztatót, amit nem küldött el hivatalból az iskoláknak, ugyanakkor ebben szerepelnek kódszámmal azok az atlaszok, amelyeket lehet használni. Ekkor derült ki többek számára, hogy náluk sincs az iskolában megfelelő atlasz, így voltak olyan iskolák, ahol az utolsó pillanatban próbálták beszerezni az atlaszokat.
A Történelemtanárok Egylete a múlt héten arra hívta fel a figyelmet, hogy sok iskolában olyan atlaszokat is használnak a diákok, és az iskolai könyvtárakban is csak olyanok találhatók, amelyek tartalmukban nagyrészt megegyeznek a tájékoztatóban megjelölt atlaszokkal, ugyanakkor az engedélyüket korábban kapták, így az érettségin nem használhatók. A szervezet ezért azt ajánlotta, hogy az érettségizők a fiatalabb évfolyamok tanulóitól kérjenek kölcsön újabb kiadású történelematlaszokat.