Index Vakbarát Hírportál

Greenpeace: Fertőző, veszélyes hulladék ömlik a Szamosba

2017. június 14., szerda 16:09

A Greenpeace magyar, szlovák, román szakértői június 1-én Szatmár megyében, Vetés (Vetiș) településnél vizsgálták a Szamos szennyezettségét - közölte a szervezet. Azt találták, hogy a magyar határtól pár kilométerre található Unicarm húsüzemnél továbbra is bűzös, rothadó húsfeldolgozási maradékokkal teli szennyviz folyik a folyóba.

A környezetvédő szervezet vízmintákat vett

A befolyás alatt a folyó fősodrában jól látható volt a lefolyó szennyezés, de a Greenpeace a keveredett vízminőséget igyekezett vizsgálni, így a fősodor mellett, a lassabb folyásból vett mintákat. A mintákat hűtve szállították magyarországi akkreditált laboratóriumba, ahol biológiai és kémiai vizsgálatok elvégzését kérték.

A vizsgálati eredmények alátámasztják, hogy szennyezés jut a Szamosba. A befolyás feletti vízminta vízminősége kiváló volt a vizsgált kémiai és biológiai paraméterek tekintetében. Azonban Szamosba befolyó szennyezésből vett minta súlyos értékeket mutatott: az állati hulladékkal, fekáliával szennyezett tisztítatlan szennyvíznek nagyon jelentős volt a bakteriológiai és kémiai szennyezettsége. A fertőzéseket okozó E. coli száma több nagyságrenddel meghaladta az elfogadható értéket, így megállapítható, hogy a folyóba ömlő szennyezés gyakorlatilag fertőző veszélyes hulladéknak minősül. 

A befolyás alatt pár száz méterrel nőtt a Szamos bakteriális, biológiai szennyezettsége. A bakteriális telepszám a normálisnak tekinthető, milliliterenként száz körüli értékről 3000 feletti értékre ugrott. A folyón leúszó rothadó szennyezés még a pár kilométerrel lejjebbi magyar oldalon, Csengernél is jól látszott. A folyás mellől vett mintákban még itt is magasabb volt a víz kémiai oxigénigénye, ami a vízben lévő szerves anyagokra utal.

„Elfogadhatatlan, hogy a botrány kirobbanása után több héttel, a román hatóságok ígéretei ellenére, még mindig nem szűnt meg a folyó szennyezése. A fertőző szerves hulladék továbbra is tisztítatlanul ömlik a Szamosba, ami nem sokkal később a Tiszába jut” – nyilatkozta Simon Gergely, a Greenpeace regionális vegyianyag-szakértője.

A környezetvédő szervezet az eredményekről értesíti a magyar és a román hatóságokat, és azt várja a hivatalos szervektől: haladéktalanul intézkedjenek, és vessenek véget a Szamos szennyezésének.

Rovatok