Az Ifjú Kereszténydemokrata Szövetség (IKSZ) kedden jelentette be, hogy arra kérik a Fővárosi Közgyűlést, töröljék Soros Györgyöt Budapest díszpolgárainak sorából, vagy tegyék semmissé a címet adományozó határozatot.
Kedden megkérdeztük a Főpolgármesteri Hivatalt, hogy a városvezetés támogatná-e Soros díszpolgári címének visszavonását, mire azt a kitérő választ kaptuk, hogy kérdéseinkkel keressük a Fidesz Fővárosi Közgyűlésben többségben lévő képviselőit. Kerestünk több fideszes polgármestert, de egyelőre nem kaptunk tőlük választ.
Ha lesz rendkívüli közgyűlés nyáron, és ott visszavonják Soros díszpolgári címét, akkor a magyar–amerikai milliárdos olyan nevekhez csatlakozna, mint Sztálin, Haynau, Jellasics vagy Windisch-Grätz.
2011-ben Tarlós István javaslatára kilenc személy díszpolgári címét vonták vissza, mert az előterjesztés szerint az említettek
a magyar szabadságharc, valamint részben a magyar, illetve az általános demokrácia ellenségeinek tekinthetőek.
Az ügynek két érdekes aspektusa van. Az egyik, hogy 2011-ben nyilván tudták Tarlósék, hogy Sorosnak is van díszpolgári címe, azonban az Orbán-kormány akkoriban semleges szereplőként beszélt Sorosról és a hozzá kapcsolódó szervezetekről. Tarlósnak és a Fidesznek tehát nem fűződött politikai érdeke ahhoz, hogy Soros díszpolgári címét piszkálják.
Másrészt, bár a köztudatba úgy vonulhatott be, hogy 2011-ben visszavonták Sztálinék díszpolgári címét, a Népszabadság hónapokkal később megírta: valójában a felsorolt személyek hivatalosan nem voltak Budapest díszpolgárai.
A nevük ugyanis nem szerepelt a díszpolgári cím adományozásáról szóló 26/1993. (VIII. 1.) Főv. Kgy. rendelet 2. számú mellékletében, márpedig aki nem szerepel ott, az nem is díszpolgár a fővárosban. Ha Sztálinék valóban kaptak is díszpolgári címet korábban, hivatalosan már 1993-tól nem voltak azok, nem Tarlósék vették el tőlük a titulust.
Soros György 2002-ben lett Budapest díszpolgára, Agárdy Gábor színművész és Kertész Ákos társaságában. Az MTI korabeli tudósításában azt írta, hogy a Fővárosi Közgyűlés Agárdi díszpolgárságát egyhangúlag támogatta, Soros és Kertész címét viszont csak az MSZP és az SZDSZ képviselői szavazták meg.
A díszpolgári cím odaítéléshez 50 százalékos többség szükséges. 2002-ben az MSZP-nek és az SZDSZ-nek 40, a Fidesz–MDF és MIÉP képviselőinek összesen 26 helyük volt a közgyűlésben.