Budapesti fideszes polgármesterek arról beszéltek Tusványoson, hogy a fővárosban az egyik legnagyobb probléma a munkaerőhiány. A kétórás beszélgetésen meggyőzték egymást és magukat, hogy ha papíron nem is, a valóságban megszűnt a munkanélküliség. Csak néhány rendetlenkedő hajléktalan rontja az összképet.
Habár csak szombaton lesz a tusnádfürdői Bálványosi Szabadegyetem csúcspontja, Orbán Viktor beszéde, a programok természetesen az idén is elkezdődtek már korábban. Szerda délelőtt fideszes polgármesterekkel melegítettünk be a hét további napjaira, és budapesti kerületi vezetők beszélgetését is érdemes volt meghallgatni.
Kiderült ugyanis, hogy mi az a dolog, ami nagyon aggasztja a legkülönfélébb kerületi vezetőket, és egy nyilvános beszélgetésen is mernek beszélni róla.
Igen nagy probléma van Budapesten, nagyon nagy a gáz: a munkaerőhiány nem is kicsi, hanem nagy.
Kovács Péter XVI. kerületi polgármester fenti kijelentéséből látszik, hogy azért nem valami brutális kormánykritikáról van szó. Szűk egy évvel a parlamenti választások előtt ez nyilván főbenjáró bűn lenne. A polgármesterek inkább dicsekedésnek beillő aggodalmaskodást adtak elő a munkaerőpiaci helyzetről. És bár Orbán Viktor csak addig a kijelentésig merészkedik, hogy közeledünk a teljes foglalkoztatottsághoz, a fideszes városvezetők már be is jelentették, hogy ez már meg is történt a valóságban.
A téma ugyanis a budapesti gazdaság és foglalkoztatás volt, és a polgármesterek a kétórás beszélgetés végére meggyőzték egymást (és magukat), hogy már nincs is munkanélküliség Budapesten. Néhány bátor állítás a fideszes kerületi vezetőktől:
Szalai Piroska, az NGM tanácsadója, a Budapesti Vállalkozásfejlesztési Közalapítvány kuratóriumi elnöke rengeteg adattal támasztotta alá a politikusi kijelentéseket. Például azt mondta, hogy „engem megdöbbentett a 2016-os budapesti foglalkoztatásbővülés”. Míg 2010-ben 700 ezren dolgoztak Budapesten, 2016-ra ez a szám 827 ezer főre emelkedett.
A budapesti munkanélküliségi ráta jelenlegi mértéke viszont véletlenül sem hangzott el. Ezért legalább itt álljon a szám – egy helyszínen osztogatott hírlevélben is olvasható volt, de valamiért nem hangzott el:
ami különösen a 2010-es 9,2 százalékhoz képest elképesztő javulás. De azért nem nulla, vagyis a munkanélküliség totális megszűnéséről túlzás beszélni.
Az asztalnál azonban csak fideszes városvezetők ültek, így a kijelentések ellensúlyozása ezúttal elmaradt.