A második Orbán-kormány hivatalba lépése óta több mint 4 ezerrel csökkent a hazai civil szervezetek száma – írja a Népszava a KSH adatai alapján.
A rendszerváltástól hét évvel ezelőttig fokozatos bővülés jellemezte a civil szférát, 2011-ben az 1990-es 15 ezer helyett 65 ezer nonprofit egyesület volt bejegyezve Magyarországon. Akkor azonban valami megváltozott, és a szervezetek száma fogyni kezdett, 2016-ra már csak 61,6 ezer maradt belőlük.
A KSH vonatkozó kiadványa szerint a legtöbb nonprofit szervezet valamilyen hobbitevékenységhez, kultúrához, sporthoz, vagy oktatáshoz kapcsolódik, ezek teszik ki az összes egyesület nagyjából 60 százalékát. Politikai vagy jogvédő tevékenységet viszont a szervezetek elenyésző része (összesen mindössze 1,6 százaléka) végez.
A civil szektor egyébként összesen több mint 1600 milliárd forintos bevétel mellett működött 2016-ban, ebből a külföldről származó összeg – beleértve az uniós támogatásokat is - mindössze 118 milliárd forint volt. A Stop Soros néven ismertté vált törvénytervezet szigorított változata, amely a Btk.-t és az alkotmányt is módosítja majd, vélhetően tovább csökkenti majd a civilek számát, ugyanis célkeresztjében a jogvédő, menekültekkel foglalkozó egyesületek találhatók.