Szigorításnak van beharangozva, de mire ma délután újra benyújtották, valójában számos ponton enyhült a Stop Soros névre keresztelt törvénycsomag. "Az egyes törvényeknek a jogellenes bevándorlás elleni intézkedésekkel kapcsolatos módosításáról" szóló törvényjavaslat legfontosabb változása, hogy abban már szó sincs a februárban benyújtott verzió két legsúlyosabb intézkedéséről:
Ez a meglepő enyhítés összefügghet azzal, hogy a CDU magyarországi megbízottja a napokban azzal fenyegetőzött, hogy kiteszik a Fideszt az Európai Néppártból, ha a Stop Soros elfogadásával nem várják meg a Velencei Bizottság állásfoglalását (és nem írják alá az államközi szerződést, hogy a CEU Budapesten maradhasson). A civil szervezetekre vonatkozó súlyos szigorítások elhagyásával Orbánék vélhetően azt akarták megelőzni, hogy ugyanezt külső nyomásra kelljen megtenniük.
A ma benyújtott törvénycsomag persze így sem tekinthető bevándorlásbarátnak. A bevezett szigorító intézkedések közül a legfontosabb, hogy
a Btk. új tényállással egészül ki: ez lesz a jogellenes bevándorlás elősegítése.
Ezt az követi el, aki
Ilyen szervező cselekménynek minősül a határ vonalában a határmegfigyelés, az információs anyagok készítése, terjesztése, hálózat építése vagy működtetése. Ezt a cselekményt elzárással, vagy ha például anyagi segítségnyújtás is társul mellé, egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetnék.
Az új tényállás egyből értelmezési problémákat vethet fel, hiszen azt, hogy például ki van kitéve üldöztetésnek a hazájában vagy útközben, csak egy menekültügyi eljárás állapíthatja meg. Egy járókelő, akinek el kéne döntenie, hogy valakit útbaigazíthat-e a bevándorlási hivatal felé, vagy egy civil szervezet, akihez jogi segítségért fordulnak, nemigen.
A menekültekkel, emberi jogokkal, jogsegéllyel foglalkozó civileket tehát már nem adminisztratív vagy anyagi oldalról próbálja ellehetetleníteni az új jogszabály, hanem börtönnel fenyegeti a munkatársait.
A rendőrségi törvény a határ őrizetével és a jogellenes határátlépéssel kapcsolatos rendészeti feladatokkal bővül: a rendőrségnek meg kell akadályoznia, hogy a külső országhatár 8 kilométeres sávjába olyan személy lépjen be, akit például embercsempészet, jogellenes bevándorlás vagy tartózkodás segítése miatt megalapozottan gyanúsítanak.
Módosul a menedékjogi törvény is. Eszerint
elfogadhatatlan a menedékkérelem, ha a kérelmező olyan országon keresztül érkezett, ahol a törvényben leírt üldözésnek vagy súlyos sérelem veszélyének nincs kitéve, vagy ha abban az országban, amin keresztül Magyarországra érkezett, a megfelelő szintű védelem biztosított.
Az apróbb módosítások érintik még a külföldre utazásról szóló törvényt, a szabálysértési törvényt, a bűnügyi nyilvántartási rendszerről szóló törvényt, az államhatárról szóló törvényt, a harmadik országbeli állampolgárok beutazásáról szóló törvényt és a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személyek beutazásáról szóló törvényt.
Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosának hivatala (UNHCR) kedden felszólította a magyar kormányt, hogy vonja vissza a Stop Soros törvényjavaslat-csomagot – erről itt írunk bővebben.
A Magyar Helsinki Bizottság gyorsan reagált a kormánymai csomagjára. Közleményükben azt írják, a törvénycsomag harmadik változata már a büntetőjogot akarja fegyverként használni az emberi jogok védelmezőivel szemben.
Elzárással és börtönnel fenyegeti azokat, akik jogszerűen lépnek fel Magyarország emberi jogi kötelezettségeinek védelmében. Bár a korábbi verziók is botrányosak voltak, a humanitárius és jogi segítségnyújtás börtönnel fenyegetése elfogadhatatlan egy demokratikus államban.
A Helsinki álláspontja szerint a törvényt nem szabad megszavazni.
Borítókép: szarvas / Index.