Még éjfélkor is több száz tüntető volt az utcán, miután csütörtök este a túlóratörvény ellen hirdettek meg tüntetést a Kossuth térre, amin a szabad oktatásért és a bíróságok függetlenségéért is tiltakoztak. A többség éjfél előtt a Kossuth térről előbb az Emmihez vonult, majd pedig a körútra ment.
A Nyugatinál a rendőrök megpróbálták megállítani a tüntetőket, de áttörték a sorfalat, és továbbmentek a villamossíneken és az úttesten az Oktogon felé, többen kukákat borogattak az útra. A Király utca előtt aztán megint keresztbe állt a rendőrsorfal az úton, és szétválasztották az embereket, akiket feltereltek a járdára. Innen pedig már csak igazoltatás után, egyenként engedtek ki mindenkit.
Facebook-élőben közvetítettük az eseményeket:
Korábban többen is füstbombákat, petárdákat és palackokat dobtak a Parlament főbejáratának lépcsőjén álló rendőrsorfalba, a karácsonyfa közelében pedig néhány tucatnyian megpróbáltak átjutni a rendőrökön, akik sokszor könnygázt vetettek be.
Este 11-kor még legalább ezer ember volt a téren, egy masszív tömeg a parlamenti lépcső előtt nézett farkasszemet a rendőrökkel, és közben szólt a „Mocskos Fidesz!", valamint az „Orbán, takarodj!". „Nem megyünk haza!" – skandálták. Többször is ugrálni kezdtek az emberek: „Ki nem ugrál, Orbán Viktor, hejj, hejj!" A Kossuth téren hátrébb kisebb csoportokban beszélgettek emberek – jelentette tudósítónk. Órák óta a helyzet változatlan volt: néha az első sorokból bedobtak valamit a rendőrök közé, egy-egy jobb találatot üdvrivalgással fogadott a tömeg.
A tüntetés a Facebook-esemény szerint éjfélig volt bejelentve, feltételezhetően utána kezdődött volna a rendőri oszlatás. Addig is a rendőrség több alkalommal könnygázzal válaszolt a tüntetők dobálására. Fél 12-kor a tér mindkét oldaláról elkezdett közelíteni a rendőrsorfal a főbejárat felé.
Éjfél előtt a téren maradt tüntetők többsége, néhány száz ember átvonult az Alkotmány utcán az Emberi Erőforrások Minisztériumának épülete elé, a Kossuth téren csak néhány tucatnyian maradtak. Az Emminél is felsorakoztak a rendőrök, néhányan lökdösődtek, amire válaszul könnygázt is fújtak. Nagyjából ötven ember ott maradt, de a többiek továbbindultak a Szalay utcán. Voltak, akik kukákat borogattak, egy rendőrautó hátsó ablakát betörték. Olyanok is voltak viszont, akik ott maradtak felállítani feldöntött kukákat, összeszedni a kiborult szemetet. A továbbvonuló tüntetőket sok rendőr kísérte a körúton, néhányan ott is több kukát az úttestre borítottak.
A túlóratörvény ellen hirdettek meg tüntetést a Kossuth térre délután ötre. Este hat óra után a több mint ezerfősre duzzadó, főként fiatalokból álló tömeg dobosok vezetésével elindult a Margit híd felé. Átvonultak a hídon Budára, ahol a Bem rakparton elmentek a Lánchídig, ott pedig visszajöttek Pestre. Az Andrássy úton az Oktogonig mentek, ahonnan a körúton vonultak vissza a Parlamenthez.
A Kossuth térre visszaérkezve többen is füstbombákat használtak, néhányat pedig a rendőrsorfalba dobtak. Nyakó István MSZP-s politikus is ott állt a lépcsőnél az első sorokban. A tüntetők közül többen elindultak a déli kapu felé, ahol a rendőrök egysoros sorfallal zárták el az utat a karácsonyfa előtt. Többen megpróbáltak átjutni, egy fiatal lány egy jobbikos zászlóval elesett. Nagyjából kéttucatnyian próbáltak áttörni ezen a részen a sorfalon, itt is könnygázt használtak ellenük a rendőrök.
A Police.hu-n azt írták ki, hogy egy embert előállítottak a rendőrök, de tudósítónk szerint legalább öt embert előállítottak összesen. Donáth Annát, a Momentum alelnökét is elvitték, miután meggyújtott és magasba emelt egy füstgránátot. A párt által készített videón látható, ahogy Donáth földre kerül, majd több rohamrendőr megfogja és elviszi a rendőrsorfal mögé.
Kunhalmi Ágnest képviselőként átengedték a rendőrsorfalon. Azt mondta, a Momentum alelnöke jól van, csak elég vörös a szeme a könnygáztól. Az MSZP képviselőjének nem mondták meg, melyik kapitányságra vitték el Donáthot, és azt sem árulták el neki, hogy miért állították elő. A momentumos politikus azt üzente Kunhalmin keresztül a tüntetőknek, hogy tartsanak ki, ne adják fel – mondta Kunhalmi az Indexnek.
Később kiderült, hogy Donáth Annát a X. kerületi rendőrkapitányságon állították elő. Több momentumos odament, Fekete-Győr András az épület előtt jelentette be, hogy a letartóztatott politikushoz egyelőre az ügyvédjét sem engedik be.
A Momentum elnöke elismerte a Hvg.hu-nak, hogy ő volt az egyik, aki füstbombát dobott a rendőrökre. Azt mondta, nem bánja, mert a füstgránát nem ártalmas, és akkora düh van az emberekben, hogy vannak eszközök, amelyekkel élni kell.
Tudósítóink szerint a Parlament több ablakát is megdobálták, legalább egy be is tört.
Egy ponton egy tüntetőt a lépcsőnél ki akartak emelni a rendőrök, de egy rendőrrel együtt elestek. Utána az előrenyomulók ellen gumibotot is használtak a rendőrök.
A téren folyamatos volt a sípolás, és a skandálások, például a „Bűnözőket védtek!", „Orbán, takarodj!". Vannak, akik gázmaszkban álltak a tömeg elején. Amikor időnként bedobtak füstbombát a lépcső tetejére, mások azt kiabálták nekik, hogy „Ne dobáld a rendőröket!".
A Police.hu szerint a dobálásoktól két rendőr sérült meg, egyikük a fején, egy másik a combján.
A szervezők az elejétől kezdve többször is bemondták, hogy ez egy erőszakmentes tüntetés, senki ne érjen a rendőrökhöz. Tudósítónk szerint vonulás közben egy momentumos aktivista a körúton füstbombával fokozta a hangulatot, a rendőrök előbb kiszedték, majd elengedték. Kisebb dulakodás alakult ki, de összességében addig békésebb volt a demonstráció, mint a szerda esti, mielőtt visszaértek a tüntetők a Kossuth térre.
A vonulást és az első füstbombákat, könnygázazást is magában foglaló első Facebook-élőnket itt nézhetik vissza:
Az este hattól nyolcig tartó vonulás közben többször felerősödött a tömeg hangja: „Mocskos Fidesz!", „Orbán, takarodj!" „Elegünk van!", „Túlórázni jöttünk!", skandálták. A nagyjából kétórás vonulás alatt nőtt is az ezer fősnek indult tömeg létszáma.
A Margit híd és a Lánchíd közepén is néhány percre megállt a menet eleje, ahol „Szabad ország, szabad egyetem" feliratú molinót tartottak. Rövid ideig megálltak a tüntetők az Oktogonon is, többen bekiabálták, hogy „Terror Háza", de aztán a körúton a Nyugati felé fordultak. Teljes szélességében, a villamossíneken is vonultak. Ezeket skandálták még: „Nem leszünk rabszolgák!", „Gyertek velünk!", „Soros-bérenc vagyok", „Demokráciát!".
Amikor a Bem rakparton vonultak az autók között, megbénítva a forgalmat, azt kiabálták: „Aki dudál, velünk van!", amire több autós dudálással válaszolt. A Batthyány tér után a tömeg egy része lement az alsó rakpartra, ahol fél sávban vonultak, de aztán ők is visszamentek fentre.
A menetben több ellenzéki politikus is feltűnt, tudósítónk látta többek között Szél Bernadettet, akinek a kezében egy „Ember nem egyenlő Robot” feliratú tábla volt. Jobbikos és párbeszédes zászló, és LMP-s politikusok is voltak. A Momentum is nagy molinóval volt kint.
A Kossuth téren a rendezvény legelején már öt órakor bemondták a szervezők, hogy az erőszakmentes véleménynyilvánításban hisznek. A szervezők azt is bemondták, hogy nem a rendőrök ellen vannak, ők is túlóráznak. A téren a dobosok azt kiabálták, hogy „Nem leszünk rabszolgák!", mások azt, hogy „Túlórázunk!".
Még hat óra előtt felszólalt Tamás Gáspár Miklós filozófus is. Olyan rendszert hoztak létre, ami kiszolgálja a multikat, és nem biztosít megfelelő jogokat a magyar munkavállalóknak, mondta. Szerinte ennek a korszaknak most jött el a vége.
„Az a tény, hogy diákok, értelmiségiek, szakszervezetek egyértelműen föllépnek az önkény ellen, ez új dolog Magyarországon. Új, és remélhetőleg nem fog rövid ideig tartani. Szeretjük a magyar népet, a részei vagyunk, és nem tudnak minket szembeállítani a megtévesztettekkel. Szolidaritást akarunk, békét és boldog életet, nem gyűlölünk senkit” – mondta a filozófus, akivel novemberben az Index is interjút készített 70. születésnapja alkalmából.
A Parlament főlépcsőjénél, és oldalt is rendőrsorfal állt már akkor is. Az épület oldalánál további rendőrök várakoztak. A DK-s Oláh Lajos korábban posztolt képet kordonokat szállító teherautókról, de ezeket egyelőre nem állították fel.
Két tüntetést is meghirdettek csütörtökön a túlóratörvény ellen. Az egyiket a Szabad Egyetem és Hallgatói Szakszervezet szervezte a Kossuth téren öt órától, a másikat a Momentum a Szabadság téren fél hattól.
Csodás évünk volt ismét: sikerült eltüntetnünk az országból a Soros-egyetemet, megmenteni a médiát a baloldali hegemóniától, megszüntetni a gender nevű úgynevezett “egyetemi szakot” és lehetővé tenni a munkavállalóknak, hogy többet dolgozzanak mindenkinél (hiszen szorgalmas nemzet a magyar)! Gyarapodnak nemzeti tőkéseink, megfelelő kezekbe kerültek a bíróságok, láthatatlanná tettük a hajléktalanokat és megmenekültünk a migránsoktól is
– írták a diáktüntetés szervezői, akik körbeállták a Parlament előtt felállított karácsonyfát, hogy így kívánjanak boldog karácsonyt a miniszterelnöknek.
A Momentum demonstrációja fél hatkor kezdődött a Szabadság téren, ahonnan átvonultak a Kossuth téren tüntető diákokhoz. „Tegnap este megindult valami az országban! Itt az idő a cselekvésre, itt az idő, hogy felkeljünk a kanapékból és kimenjünk az utcára. Meg kell mutatnunk, hogy elegünk van, meg kell mutatni, hogy nem félünk és nem leszünk rabszolgák" – olvasható az esemény felhívásában.
Szerdán, a túlóratörvény elfogadásának napján is tüntettek Budapesten. A demonstráció a Kossuth téren kezdődött, innen átvonultak a Fidesz-székházhoz, közben átmenetileg lezárták a Margit hidat és blokkolták a Nagykörút forgalmát. A pártszékház erkélyére ketten felmásztak, valakik könnygázt fújtak a rendőrökre. Innen a Kossuth térre ment vissza a tömeg, közben ideiglenesen a Lánchidat is lezárták. A téren nagyjából éjfélig tartott a tiltakozás, a rendőrök nagy mennyiségű könnygáz bevetésével szorították ki a tüntetőket – írtuk korábbi cikkünkben.
(Borítókép: Rohamrendőrök néznek farkasszemet tüntetőkkel a Parlament lépcsőjéről a budapesti Kossuth téren. Fotó: Bődey János / Index)