Index Vakbarát Hírportál

Meghatározó lett az MSZP és a DK a fővárosi cégekben

2019. november 7., csütörtök 13:59

A fővárosi közműcégek vezetésének felosztását pártok szerint mutató diagramokon jól látszik, hogy a választást követő osztozkodásból jól jöttek ki a 2010 előtt pozícióban lévő embereket visszahozó pártok. Az MSZP és a DK adja az igazgatóságok elnökeinek felét, az igazgatóságokban és felügyelőbizottságokban is 35-45 százalékban vannak delegáltjaik. Igaz, a Momentum sem panaszkodhat.

A választásokat követő gyors alkutárgyalásokon osztották fel a győztes ellenzéki pártok a fővárosi cégek vezetőségi helyeinek posztjait. Ez a hat meghatározó fővárosi cégben, a Budapesti Városüzemeltetési Holding Zrt.-ben (ide tartozik a Főtáv, az FKF, a Főkert, valamint a gyógyfürdős, temetős, kéményseprős cég), a BKK-ban, a BKV-ban, a vagyonkezelésért felelős BFVK-ban, a Csatornázási, valamint a Vízművekben összesen 6-6 igazgatóságelnöki és felügyelőbizottság-elnöki, valamint 36 igazgatósági és 34 felügyelőbizottsági posztot jelent.

Íme a névsor a delegáló szervezetekkel. (A K a főpolgármester által, az M a Momentum delegált tagokat jelenti.)

Igazgatósági helyek:

Felügyelőbizottságok:

Jól látszik, különösen az alábbi diagramokon, hogy nagyjából mik lettek az erőviszonyok a pártok között. Íme a felügyelőbizottsági helyek elosztása:

Ez pedig az igazgatósági helyeké:

Fontos változás, hogy az eddig megszokottaktól eltérően a cég vezérigazgatója nem tagja az igazgatóságnak, sőt munkáltatója (főnöke) az igazgatóság lesz. Kiválasztani is a testület fogja, nem a főpolgármester. Mint korábban Karácsony Gergely kijelentette, a vezérigazgatókat pályázat útján választják ki, de az elbírálást már az adott cég igazgatósága végzi majd. Azaz az adott cégben annak a pártnak az akarata érvényesül, amelyik a legtöbb delegáltat juttatta a igazgatóságba. 

Az, hogy az MSZP és a DK együttműködése olajozott lesz, mutatja, hogy a DK számos volt szocialista (köztük Draskovics Tibor volt minisztert vagy Szabó Zoltán volt államtitkárt) vagy a korábbi MSZP–SZDSZ-érában aktív politikust ültetett a posztokra. Ugyanez nem mondható el a Momentumról, amely új embereket delegált a neki jutó helyekre. A fővárosi cégek jelenlegi igazgatói még egy átmeneti időben vezetik a cégeket, hogy aztán átadják helyüket a posztra kiírt pályázat győztesének, akik persze lehetnek ők maguk is, ha nyernek.

Városházi hírek szerint erősen esélyes hogy a BKV vezérigazgatója, Bolla Tibor, aki már a Tarlós István előtti időkben is a cég vezetéséhez tartozott, megtartja posztját. Érdekesség a cégnél, hogy a fővárosi közgyűlés első ülésén leváltott rendészeti főnök, a FÖRI volt igazgatója, Pető György a BKV biztonsági főnökeként folytathatja a jövőben.

Az Index által megszerzett előterjesztésekben benne van a bérezés is.

A BVH-nál, BKK-nál az it-elnök a minimálbér négyszeresét (596 ezer), a tagok a háromszorosát (447 ezer) keresik majd. Az fb-elnök a minimálbér háromszorosát kapja, az fb-tagok a minimálbér 1,8-szorosát (268 200) kapják. 

A BKV-nál, a Csatornázási Műveknél, a Vízműveknél és a Vagyonkezelőnél ezek a szorzószámok sorrendben 3, 2, 2 és 1,5 (azaz havi 447 ezer az it-elnöknek, 298 ezer a tagoknak, 298 ezer az fb-elnöknek, 223 500 forint a tagoknak).

(Cikkünk korábbi verziójában a leadben azt írtuk, a DK és az MSZP járt legjobban, holott a Momentum is sok helyet kapott. Ezért ezt a részt pontosítottuk.)

Borítókép: Karácsony Gergely fõpolgármester-jelölt Gyurcsány Ferenc a Demokratikus Koalíció (DK) elnöke Németh Angéla újpalotai polgármesterjelölt és Kunhalmi Ágnes MSZP-s országgyûlési képviselõ választmány elnök (b-j) az ellenzék XV. kerületi kampányzáró rendezvényén 2019. október 12-én. MTI/Balogh Zoltán

Rovatok