Index Vakbarát Hírportál

Az Emmi ígéri, figyelembe veszik a szülő véleményét is az iskolakezdésnél

2019. november 22., péntek 11:28 | aznap frissítve

Megjelent a Magyar Közlönyben egy kormányrendelet, ami több jogszabályt módosít a 2020-tól megváltozó beiskolázási és óvodakezdési rend érdekében. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma azt közölte: az iskolakezdés elhalasztásánál figyelembe fogják venni a szülő és az óvónő véleményét is, nem az a cél, hogy az óvoda- és iskolaéretlen gyermekeket mindenáron óvodába vagy iskolába kényszerítsék. Meg akarják akadályozni ugyanakkor azt, hogy az óvodák azért tartsák vissza a gyerekeket, hogy megmaradjon a szükséges létszámuk.

Januártól meg fognak változni az óvoda- és iskolakezdés elhalasztásával kapcsolatos szabályok. Az országgyűlés a nyáron módosította a köznevelési törvényt, a Magyar Közlöny 2019. évi 187. számában most egy olyan kormányrendelet jelent meg, ami több ehhez szükséges jogszabályt módosít.

Mint megírtuk: eddig a szülő, az óvónő, az óvoda vezetője és az óvoda pszichológusa dönthetett arról, hogy a 6. életévét betöltő gyerek alkalmas-e arra, hogy elkezdje az iskolát, vagy maradjon még egy évet az óvodában. 2020. január elsejétől alapvetően megváltozik az elbírálás rendje: a 6. életévüket augusztus 31-ig betöltő gyerekeket alapesetben be kell íratni az iskolába. Ha a szülő szeretne felmentést kérni ez alól, akkor az Oktatási Hivatalhoz kell fordulnia. Ott vizsgálják meg a kérelmet, és ha szükséges, az iskolaérettségi vizsgálatot az illetékes pedagógiai szakszolgálat folytatja le.

Hasonló lesz a helyzet a gyermek óvodába íratásánál is. Az alapszabály az, hogy a gyermek 3 éves korában kezdje el az óvodát. Míg a gyerekeket eddig akár 5 éves korukig is fel lehetett menteni az óvodába járás alól, a jövőben ezt már csak 4 éves korig lehet megtenni. A döntést erről az illetékes kormányhivatal hozza meg a szülő kérésére. 

Az Emberi Erőforrások Minisztériumának közleménye szerint a parlament júliusban azért döntött a köznevelési törvény módosítása mellett, mert a gyermekek korai fejlesztése érdekében 2015 óta kötelező a hároméves gyermekek óvodáztatása, és

1777 óta hatéves kortól kötelező a gyermekek iskoláztatása, mégis magas a felmentett gyermekek száma.

Beiskolázás

A tanköteles korú gyermekek döntő része az Emmi szerint iskolaérett. A felmentést érintő változások azokat a gyereket érintik, akik jövőre betöltik a 6 éves kort, azaz tankötelessé válnak, de szüleik nem szeretnék még beíratni őket az iskolába. A törvény továbbra is lehetőséget nyújt arra, hogy ezek a gyerekek még egy évet maradjanak az óvodában. 

A minisztérium közlése szerint a felmentésekről óvodánként rendkívül eltérő módon döntöttek. Egyes esetekben az óvodai létszámot akarták mesterségesen biztosítani azzal, hogy még az óvodában tartották a gyermeket, a magasabb gyermekszámért ugyanis több támogatás jár.

A minisztérium nem számít arra, hogy a változás miatt iskolai férőhely hiány alakulna ki, hiszen az iskolás gyermekek száma demográfiai okokból eleve csökkent az elmúlt években. Ha egy iskolában mégis az eddiginél több elsős osztályt kellene indítani, ott a fenntartó megteszi a szükséges lépéseket. 

Óvodakezdés

A 3 éves óvodáskorú gyermekek 13 százalékát nem íratják be az óvodába, és nem is kérik a felmentésüket, ezzel indokolatlan esetben a gyermek fejlődését, közösségi beilleszkedését és későbbi iskolai sikereit veszélyeztetik, közölte az Emmi.

2020. januárjától az Oktatási Hivatal  országos adatbázisa alapján a kormányhivatal követi nyomon a 3. életévet betöltött gyermekek óvodakezdését, és indokolt esetben természetesen engedélyezi a felmentést, olvasható a közleményben.

Rovatok