Index Vakbarát Hírportál

Határidőre nem tud Pestre költözni a Semmelweis Egyetem minden klinikája

2019. december 12., csütörtök 04:53

A december 31-i határidőre nem tudják átköltöztetni a budai Kútvölgyi Klinikai Tömbből a Semmelweis Egyetem mindegyik klinikáját Pestre. Az intézmény a biztonságos betegellátás érdekében döntött úgy, hogy a III. számú Belgyógyászati Klinika, a hozzá kapcsolódó intenzív, illetve labordiagnosztikai háttér, valamint a telephelyhez tartozó gyógyszertár és a Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinika egyelőre Budán marad, amíg az egyetem pesti kampuszán nem készül el minden fejlesztés a részlegek befogadására, közölte az Index kérdésére a Semmelweis Egyetem.

December 31-ig csak a II. számú Sebészeti Klinika, az Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Klinika egy része és a Családorvosi Tanszék költözik át. Az egyetem cáfolta, hogy a problémák miatt menesztették volna a Kútvölgyi Klinikai Tömb igazgatóját.

A Semmelweis Egyetem klinikái Budapesten eléggé szétszórtan helyezkednek el. Többségük az egyetem oktatási épületeihez közel Pesten, a VIII. kerületben található, de Budán is több intézet működik. Az összesen 6 milliárd forintos Semmelweis XXI. Fejlesztési Projekt keretében az egyetem Budán működő klinikáit fokozatosan Pestre költöztetik, hogy azok földrajzilag is közelebb legyenek egymáshoz. A Szent János Kórházban működő Pulmonológiai Klinikát például már a nyáron áttelepítették a VIII. kerületi Tömő utcában felújított épületbe. Az Indexhez ugyanakkor olyan információk jutottak el, amelyek a budai Kútvölgyi Klinikai Tömbben lévő részlegek átköltöztetésével kapcsolatos problémákat taglalták.  

A tervek szerint december 31-ig több klinikát is át kellett volna költöztetni Pestre a budai Kútvölgyi kórház területéről, de számos szervezési probléma akadt. Az Indexhez eljutott információk szerint a felkészülés nem haladt megfelelően, és ellentétek alakultak ki a Kútvölgyi Klinikai Tömb igazgatósága és Kútvölgyi Klinikai Tömb költözésével megbízott kancellári biztos között. 

A Kútvölgyiben lévő egyetemi egységekben még 350 fős személyzet dolgozik, melyből közel 60 ember a gazdasági területen lát el feladatot. December 11-én hiába tartott tájékoztatót Hankó Balázs és Szabó Attila rektorhelyettes, valamint Mészáros István kancellári biztos, egyértelmű és megnyugtató válasz nem hangzott el arról, hogy a Kútvölgyiben lévő klinikák üzemeltetését végző tömbigazgatóság munkavállalói december 31. után hol fognak dolgozni.

Az Indexnek elküldött levélben számos problémát sorolnak fel a költözéssel kapcsolatban. A II. sz. Sebészeti Klinika esetében még műtőasztal sincs, és legkésőbb 2020 júniusára ígérték a beszerzést. A III. sz. Belgyógyászati Klinikán nővérhiány miatt kellett lezárni egy szárnyat, nincs megfelelően előkészítve az intenzív osztály és a labordiagnosztika átköltöztetése sem. Elvinnék viszont a gyógyszertárat a Kútvölgyiből, ezzel viszont ott hagynák a 120 ággyal rendelkező belgyógyászatot, valamint a szakrendelőben megforduló több száz beteget, akik a speciális készítményeket eddig csak ott tudták beszerezni. A levél szerint hiába jelezte ezeket a problémákat a Kútvölgyi Klinikai Tömb igazgatója, aki szerint ezzel a biztonságos betegellátás is veszélybe kerülhet, végül őt érték munkaügyi retorziók, és - legalábbis a levél szerint - felmentették őt a munkavégzés alól.

A Semmelweis Egyetem sajtóosztálya részletes kérdéseinkre részletes válaszokat küldött az ügyben:

(Borítókép: A Szent János Kórház és Észak-budai Egyesített Kórházak 1898-ból származó épületei a főváros XII. kerületében. Mögötte a Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Kar III. sz. Belgyógyászati Klinika épületegyüttese. / Fotó: MTI / Jászai Csaba)

 

Rovatok