Az ELTE Illyés Sándor Szakkollégium egyik öregdiákja arról ír a Facebookon, hogy a szakkollégiumoknak meghirdetett pályázatok elbírálásakor az előző évek összegeinél jóval kisebb támogatást kaptak azok a szakkollégiumok, amelyek korábban kiálltak a Közép-európai Egyetem (CEU) mellett.
2018 novemberének végén ugyanis tíz szakkollégium közös nyilatkozatot adott ki a CEU Budapesten maradásáért. Ebben úgy fogalmaztak, hogy
a CEU Budapesten maradása Hazánk alapvető érdeke: a nemzetközi színvonalú oktatás, az egyetemen folytatott magas szintű kutatói munka, valamint az egyetemi oktatói gárda jelentős kapcsolati- és tudástőkéje Magyarországot építi és gazdagítja.
A pályázati eredményekből azonban az látszik, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) a tehetségfejlesztés segítése célját szolgáló Nemzeti Tehetségprogram (NTP) keretében meghirdetett, célzottan a magyar nyelvű szakkollégiumok számára egy általános működést segítő pályázat (NTP-SZKOLL) eredményei alapján a közös levelet aláíró szakkolégiumok jóval kevesebb pénzt kaptak, mint a előző években, illetve mint a pályázat többi nyertese.
Idén csak azok kaptak egymillió forint alatti összeget, akik aláírták a közös levelet, 2018-ban minden pályázó egymillió forint feletti összeghez jutott.
A 2018-as pályázati eredmények innen, a 2019-es eredmények pedig innen érhetőek el, a többi pályázó szakkollégium hasonló összegeket nyert el mint tavaly.
Balla Attila bejegyzésében arról ír, hogy a nyilatkozatot aláíró tíz szakkollégium közül nyolc adott be pályázatot a 2019-es NTP-SZKOLL-ra, közülük hatan a minimálisan megítélhető 500 ezer forintot kapták meg, ketten pedig 700 ezer forintot. Mindeközben az ötvenkilenc további támogatott szakkollégium mindegyike minimum 1 millió forintot, átlagosan pedig 2,3 millió forint pályázati forrást nyert el.
Az ügyben kerestük az Emmi sajtóosztályát is, amint válaszolnak a cikket frissítjük.
(Borítókép: Huszti istván / Index)