A Magyar Szakszervezeti Szövetség felszólította Áder Jánost, hogy ne írja alá a tb-törvényt, a társadalombiztosítás átalakításáról szóló törvénymódosítást, mert szerintük az "botrányos és embertelen, a szolidaritás sárba tiprása", írják közleményükben.
A Szakszervezeti Szövetség elnöke, Kordás László szerint a törvény üzenete az, hogy akinek nincs pénze a gyógyulásra, az haljon meg. Álláspontjuk szerint ezzel ugyanis közel félmillió embertől vonnák meg az orvosi ellátást, a törvény pedig beteget az orvos ellen, munkavállalót a munkáltató ellen, egészséges embert a beteg ellen fog fordítani.
A MASZSZ szerint mostantól minden alkalmazottnak ajánlott lesz meggyőződnie arról, vajon befizeti-e utána a munkáltatója a tb-járulékot. A törvény szerint ugyanis ha valaki három hónapig nem fizeti be járulékot, és így 23 ezer forintos hátraléka lesz, az orvosnak meg kell tagadnia az ingyenes ellátást, és a máskor rutin vizsgálatért több tízezer, komolyabb beavatkozásért pedig több százezer, akár egymillió forintnál is többet elkérhetnek.
Hozzáteszik, hogy az orvosok is képtelen helyzetbe kerülhetnek, hogy a nem fizetőktől meg kell tagadniuk az ellátást, hiszen a gyógyításra esküdtek fel. "A szolidaritás elve szerint ma nekem, holnap neked lesz szükséges segítségre. A kormány azonban éppen most tapossa sárba a szolidaritás alapelveit", írják.
Kordás szerint nem véletlen, hogy a törvényt "a lehető legnagyobb titokban készítette elő a kormány, szokás szerint nem egyeztettek szakmai szervezetekkel sem, mert tudták, hogy botrányos változtatást tartalmaz".
A törvénymódosítás ellen a Magyar Orvosi Kamara elnöke, Kincses Gyula is tiltakozott, szintén arra kérve Ádert, hogy ne írja alá.
Kincses azzal kezdi az állásfoglalását, hogy a Magyar Orvosi Kamara a törvénytervezetet nem kapta meg véleményezésre, azért csak most véleményezik a tb-törvényt. Majd azzal folytatja, hogy alapvetően egyetértenek vele, hogy a társadalombiztosítás a jogok és a kötelességek egyensúlyán alapszik, és minden járulékfizetésre képes állampolgár köteles járulékot fizetni. A kamara szerint az is kétségtelen, hogy a járulékfizetési fegyelmet erősíteni kell. Meglátásuk szerint nagy számban lehetnek olyan személyek, akik tájékozatlanságuk, a hivatali ügyintézésben való járatlanságuk, a munkaadójuk hibája, vagy akár saját mulasztásuk miatt nem rendezik időben társadalombiztosítási jogviszonyukat.