Visszautasítom, hogy két gyermek borzalmas halálát alantas politikai haszonszerzésre akarják felhasználni. Anyaként és igazságügyi miniszterként, mint minden jóérzésű embert, engem is lesújtott a győri gyermekgyilkosság tragikus híre
– reagált Varga Judit igazságügyi miniszter a Facebookon Péterfy-Novák Éva írónak, aki hétfőn nyílt levélben fordult Vargához.
Péterfy-Novák levelében arról kérdezi Vargát,
hány nőnek és gyermeknek kell még meghalnia, hogy komolyan vedd a családon belüli erőszakot. Hogy komolyan vedd nőként, anyaként. Hogy komolyan vedd miniszterként. Szeretném, ha válaszolnál arra, hogy a féléven belül három „családirtás” elegendő indok-e arra, hogy legalább résnyire kinyisd a szemed, hogy átértékeld a lekezelő, lenéző kommunikációdat ezzel kapcsolatban.
Szeretném, ha magyarázatot adnál arra, hogy ki a felelős a 2019. december 15-én Győrben elkövetett családirtásért.
Péterfy-Novák ezután felemlegette, hogy bár az EP-képviselők döntő többsége november végén támogatta, hogy a nők elleni erőszak megállítása érdekében minden tagállam minél hamarabb ratifikálja az Isztambuli Egyezményt, a fideszesek tartózkodtak a szavazástól.
Azt mondd meg nekem, drága Judit, kedves földim (aki anya, asszony, nő vagy), hogy rajtad kívül kik azok (ha lehet kérnem név szerint), akik úgy vélik, hogy az Isztambuli Egyezmény ratifikálása veszélyes a társadalomra, akik szerint többek között a 31. cikk nem más, mint politikai hiszti
– írja Péterfy. Ezután idézi a 31. cikket is, amiben a többi közt azt áll, a „felek megteszik a szükséges jogalkotási vagy más intézkedéseket annak biztosítása érdekében, hogy a szülői felügyeleti jogra és a gyermekláthatási jogra vonatkozó határozatok meghozatalakor figyelembe vegyék a jelen Egyezmény hatálya alá tartozó erőszakos cselekményeket”. Minderre petíciót is indított, hogy aki egyetért vele, az írja alá. Hétfő késő estére körülbelül ezren írták alá.
Erre válaszolt szintén a Facebookon Varga Judit. Mint írja, „a vonatkozó magyar jogszabályok megfelelnek az Isztambuli Egyezmény követelményeinek, konkrétan az említett 31. cikknek is. Mindez persze nem elégséges, ha ilyen tragédia előfordulhat". Az igazságügyi miniszter ezután hozzátette,
átfogó kormányzati vizsgálat elrendelését kezdeményezi a felelősség tisztázása érdekében, hogy egyértelműen kiderüljön, a konkrét tragikus esetben mulasztott-e bármelyik állami szerv vagy annak alkalmazottja.
Szombatról vasárnapra az egész országot megrázó tragédia történt.
Egy, korábban éppen a felesége ellen gyilkosságot megkísérlő férfi megfojtotta két gyermekét. Ezután kiment a folyosóra, bezárkózott a vizesblokkba, és ott felakasztotta magát. Ni ncsenek értelmes válaszok azokra a kérdésekre, hogy egy ember, aki már többször is a családja ellen fordult, hogyan kaphatott arra lehetőséget, hogy gyermekeivel egyedül maradhasson. Az ügyről bővebben alább olvashat.