Eleve felfüggesztettet kapott, másodfokon pedig még meg is felezték a volt rakamazi polgármester büntetését, a hülye nevű „Nagy-Morotva Vízi Tanösvény gate” kapcsán. Ez utóbbiról itt olvashat bővebben, röviden a lényege, hogy az akkori rakamazi polgármester, F. Ernő (Fidesz–KDNP), több mint félmilliárd forint uniós pénzre pályázott, amit meg is kapott 2010 januárjában, 2012 novemberében pedig még pár milliót hozzácsaptak.
A projektben egy rakamazi Nagy-Morotva Vízi Tanösvényt építettek volna, amit késznek is jelentettek, de valójában a polgármester az építési vállalkozókkal karöltve kamuzott arról, hogy végül is mi épült meg.
Igazából a projektelemek jó része teljesen használhatatlan romhalmaz lett. A csatolt hibalisták tanúsága szerint a Nagyteknősbéka Ház projektelem esetében összesen 44, a Kisteknősbéka Ház projektelem esetében összesen 20, míg a Vízi Tanösvény esetében 9 hiba, illetve hiányosság került rögzítésre.
Többek között a Nagyteknősbéka Ház zsaluzata nem volt megfelelő, az áram, az ivóvíz és a gáz nem volt bekötve, a lift nem működött, az akvárium nem volt megfelelően szigetelve, így ez az épület nyilvánvalóan készként nem lett volna lejelenthető. A bíróság szerint megállapítható volt, hogy a projekt átadásának lezárásáról készült jegyzőkönyvek és egyéb iratok valótlan tartalmáról valamennyi vádlott tudott.
A tervek is ambiciózusak voltak, az eredeti célkitűzés szerint az átadást követő öt évben 78 ezer turistának kellett volna megfordulnia a rakamazi tanösvényen. Az átvételt követő négy évben mondjuk nem is volt látogatható ez a fajta uniós pénztemető.
Első fokon F. Ernő (Fidesz–KDNP) elsőrendű vádlottat, Rakamaz volt polgármesterét két év, négy évre felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte, de ezt most csökkentette a Debreceni Törvényszék egy év, két évre felfüggesztett büntetésre, ez jogerős.
A másodrendű vádlott 1 év börtönbüntetését 8 hónapra, annak felfüggesztést 2 évről 1 év 6 hónapra enyhítette. A két vádlottat a bíróság előzetes mentesítésben részesítette. A harmadrendű vádlott és védője a korábban bejelentett fellebbezését visszavonta, így a vele szemben kiszabott 1.620.000 forint pénzbüntetés jogerőre emelkedett, míg a negyedrendű vádlott ugyanezen összegű pénzbüntetését 900.000 forintra enyhítette.
Dr. Hutkai Mariann indokolásában elmondta, hogy a másodfokú bíróság az időmúlást jóval nagyobb súllyal vette figyelembe, továbbá a súlyosító körülmények közül mellőzte a társtettesi alakzatot és a beruházás magas értékét, és az első és másodrendű vádlott vonatkozásában nagy nyomatékkal vette figyelembe, hogy büntetlen előéletűek voltak a cselekmény elkövetésekor, és azóta sem indult ellenük büntetőeljárás, így az előzetes mentesítésre érdemesnek találta őket a bíróság.