Az új Nemzeti alaptanterv (NAT) szeptemberi bevezetésének és a szakképzésben zajló jelentős átalakításoknak is a felfüggesztését kéri közösen a Pedagógus Szakszervezet (PSZ), a Civil Közoktatási Platform (CKP) és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ).
A három szervezet a köznevelés-közoktatás területén a koronavírus miatt kialakult rendkívüli helyzetre hivatkozva írt közös nyílt levelét Orbán Viktornak, Kásler Miklósnak, Palkovics Lászlónak és Gulyás Gergelynek is elküldte. Ebben arról írnak, hogy tapasztalataik szerint most,
a rendkívüli helyzetben a szakszervezetek észrevételeit, javaslatait a járvány előtti időszakhoz képest nagyobb arányban vették figyelembe az oktatás irányítói.
A járványhelyzet miatt a levélben a szakszervezetek azt kérik a döntéshozóktól, hogy egyelőre tegyék félre veszélyhelyzethez nem szorosan kapcsolódó vitás ügyeket. Ehelyett szerintük inkább két aktuális problémára:
A tankönyvrendelések ezekben a hetekben lennének aktuálisak, de mivel az új NAT-hoz való új tankönyvek még nem készültek el, azokat a PSZ, a CKP és a PDSZ közös állásfoglalása szerint „látatlanban kellene megrendelni, és ez már önmagában egy olyan feszültségpont, melyet egyetlen intézkedéssel, az alaptanterv bevezetésének elhalasztásával lehetne enyhíteni”.
Az érettségi és szakmai vizsgák kapcsán pedig arra hívták fel a döntéshozók figyelmét, „fogy az idő”, hiszen a vizsgázókat minél előbb tájékoztatni kellene arról, hogyan vizsgázhatnak majd. Arra kérik a nyílt levél címzettjeit, hogy „az alternatív vizsgaidőpontok meghatározásába, a vizsgák esetleges újszerű lebonyolításának kidolgozásába feltétlenül vonják be a szakmai és érdekvédelmi szervezeteket és a diákság képviselőit”.
A nyílt levélhez a PSZ-en, a CKP-n és a PDSZ-en kívül az alábbi szakmai szervezetek csatlakoztak:
(Borítókép: Pedagógusok ismerkednek Google Tanterem programmal 2020. március 17-én. Fotó:MTI/Rosta Tibor)