Index Vakbarát Hírportál

Vizsgálat: 69 fertőtlenítőből kettő teljesen hatástalan

2020. április 4., szombat 09:02 | aznap frissítve

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) Élelmiszer és Vegyipari Laboratóriuma összesen 69 féle kézfertőtlenítőt, antibakteriális szappant, folyékony szappant és tusfürdőt, felületfertőtlenítőt ellenőrzött. Két, kizárólag webshopban kínált kézfertőtlenítő teljesen hatástalannak bizonyult.

A vizsgálat e szerek közül 14 esetében nem igazolta teljes körűen a címkén vállalt tisztító, fertőtlenítő hatásokat, két, kizárólag webshopban kínált kézfertőtlenítő viszont teljesen hatástalannak bizonyult. A koronavírus-fertőzés terjedésének legjobb ellenszere az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlásai szerint az otthonmaradás mellett a minél gyakoribb, langyos vizes-szappanos kézmosás.

A 29 különböző típusú kézfertőtlenítő közül nyolc nem teljesítette maradéktalanul a csomagoláson vállalt antibakteriális vagy gombaölő hatást. E cikkek közül került ki az a két, csak online módon értékesített termék is, amelyek semmilyen fertőtlenítő hatást nem produkáltak. A terméklista ide kattintva elérhető.

A hatósági fellépés eredményeként az egyik honlap időközben elérhetetlenné vált. A fogyasztóvédelmi eljárások folyamatban vannak, az e-kereskedelemben kapható kézfertőtlenítők ellenőrzése folytatódik.

A 19 féle antibakteriális hatásúként árult szappan és tusfürdő közül négy folyékony szappan nem hozta az ígért hatást a laborvizsgálat alapján. A felületfertőtlenítők még jobb arányban teljesítették vállalásaikat, 21 típusból összesen két termék esetében találtak problémát a szakemberek, az egyik a gombaölő hatás szempontjából, a másik pedig csak az ajánlott hígításban nem felelt meg az ellenőrzésen. A vizsgált árucikkeket és az eredményeket termékcsoportonként, tételesen bemutató táblázatok a fogyasztóvédelmi honlapon elérhetőek.

Az ígért fertőtlenítő hatást csak részben teljesítő termékek a csomagoláson, címkén olvasható információk valósághű módosítása után forgalmazhatóak. Az ITM a vizsgálati eredményeket megküldte a Nemzeti Népegészségügyi Központnak, amely piacfelügyeleti hatóságként eljár a jogsértő vállalkozásokkal szemben. A tárca a veszélyhelyzet meghirdetése óta figyeli a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat és a megtévesztő tájékoztatás megvalósulását, indokolt esetben határozottan fellép a magyar családok védelme érdekében.

Frissítés: Virucid vagy baktericid?

Több olvasónk is felhívta a figyelmet arra, hogy a koronavírus-járvány idején nem antibakteriális hatású, hanem inkább vírusölő hatású szerekkel lehet védekezni. Az ITM laborvizsgálata is antibakteriális hatást tesztel és nem virucid hatást a közlemény és a terméklista szerint. Ezért megkerestük a minisztériumot, hogy egyértelműsítse közleményét: a fertőtlenítőszerek virucid hatását tesztelték-e, és ha igen, az eredmény miért nem jelenik meg a vizsgálat összegzésében?

Más olvasók jelezték, hogy a kiszűrt kézfertőtlenítők nemcsak webshopokban, hanem rendes boltokban is kaphatók.

Frissítés, az Alveola Kft a következő állásfoglalást juttatta el lapunkhoz:

„A vizsgálat szerint az általunk gyártott és forgalmazott JimJams kéz- és bőrfertőtlenítő nem felel meg a címkén feltüntetetteknek, baktericid hatására vonatkozóan nem ad tájékoztatást. A táblázatban narancssárgával lett jelölve, ezzel termékünk hitelességét nagymértékben lerontja. Meg szeretnénk erősíteni, hogy kéz- és bőrfertőtlenítő termékünket a megfelelő engedélyezési eljárás lefolytatását követően az EMMI forgalomba hozatali engedély birtokában és az annak megfelelő címkefelirattal hoztuk forgalomba. Ezen kívül rendelkezünk az említett EN160:2008 korábban elvégzett megfelelő Mikrobiológiai vizsgálati eredménnyel is. A nem teljes körű vagy félreérthető tájékoztatás olyan lavinát indított el, ami a jelen helyzetben felbecsülhetetlen károkat okoz.”

A vírust úgy a legegyszerűbb elkerülni, ha otthon maradunk, és nullára csökkentjük az emberi interakcióink számát, könnyen előfordulhat azonban, hogy valamiért – például a bevásárlás miatt – mégis ki kell mennünk a lakásból. Ebben az esetben a megfelelő távolságtartás mellett rendkívül fontos a kezünk tisztán tartása, amit mostanában sokan különféle kézfertőtlenítőkkel próbálnak megtenni.

A folyamatos kézfertőtlenítés rendkívül fontos a járvány megfékezésében, de hamar a kézbőr kiszáradásához, kirepedezéséhez vezet. Ez amellett, hogy kellemetlen, veszélyes is lehet, a károsodott bőrréteg ugyanis már nem véd olyan hatékonyan a különböző fertőzések ellen. Mit tehetünk a bőrünkért a koronavírus idején,  mit kenjünk rá, hogy megóvjuk? Ebben a cikkben próbáltuk összeszedni a válaszokat.

Rovatok