Index Vakbarát Hírportál

Müller Cecília: Egy igazolt fertőzött környezetében harminc laborvizsgálatot végzünk

2020. április 21., kedd 11:57

Köszönetet mondott az élelmiszeriparban és az agráriumban dolgozó embereknek az operatív törzs keddi tájékoztatójának kezdetén Zsigó Róbert. Az Agrárminisztérium élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkára Magyarország élelmiszerellátásának körülményeiről beszélt, a járvány okozta kihívásokról.

Zsigó szerint Magyarország élelmiszer-biztonsági rendszere az egyik legjobb és legbiztonságosabb Európában. Az államtitkár felsorolta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) lakossági tájékoztató anyagainak elérhetőségét, és beszámolt a szervezet vizsgálatainak körülményeiről, például arról, hogy a húsvéti hétvégén 64 magyarországi élelmiszerlánc üzleteiben tartottak helyszíni szemlét. Tapasztalataik alapján:

Zsigó az eredményeket úgy foglalta össze, hogy az áruházláncok jól vizsgáztak, az élelmiszer Magyarországon biztonságos körülmények között, megfelelő mennyiségben rendelkezésre áll. A Nébih ugyanakkor a menzákat, a közétkeztetést is ellenőrizte, a higiénia nem mindenhol volt megfelelő, de az ételek hőkezelésével a legtöbb esetben nem volt probléma.

Kedd reggelre 2098 főre nőtt a beazonosított, azaz laboratóriumi vizsgálattal igazolt fertőzöttek száma Magyarországon, kezdte napi tájékoztatóját Müller Cecília.

ELHUNYT ÚJABB 14 IDŐS KRÓNIKUS BETEG, EZZEL 213 FŐRE EMELKEDETT AZ ELHUNYTAK SZÁMA, 287-EN PEDIG MÁR GYÓGYULTAN TÁVOZTAK A KÓRHÁZBÓL

 – ismertette a keddi járványügyi adatokat. Az országos tisztifőorvos elmondta, az elhunytak mindegyike súlyos, krónikus alapbetegséggel küszködött, a koronavírus csak részben járulhatott hozzá a halálukhoz.

Müller Cecília ismét elmondta, hogy jelentős számú megbetegedést a veszélyeztetetteket nagy számban ápoló intézményekben – idősotthonokban, nyugdíjas házakban és ápolási osztályokon – derítettek fel. A tisztifőorvos szerint azonban hiába említett ő maga már nagy számban, az ország szinte minden pontján érintett idősotthonokat, rendkívül különböző a fertőzöttség mértéke.

Minden igazolt fertőzött környezetében 30 tesztet végeznek - az operatív törzs április 21-i tájékoztatója

Keddre 20 érintett idősotthonról tudunk, ám alapvetően három olyan idősotthon van, ahol nagy számban vannak fertőzöttek

– mondta, hozzátéve: nagyobb létszámú intézményekről van szó. A Pesti úton hétfőn befejezték a laborvizsgálatokat, de a járványügyi vizsgálat továbbra is folytatódik. Eddig – a már korábban igazolt fertőzötteken túl –

Akik kórházban vannak, azok két negatív teszteredmény esetében térhetnek majd vissza az idősotthonba, amelyet fertőtlenítettek és többször megvizsgáltak, felkészítettek. 

Minden bizodalmunk megvan abban, hogy a jövőben a fertőzések száma mérséklődik az intézményben

– foglalta össze Müller. Azt is mondta, hogy Budapesten van továbbra is az igazolt fertőzések kétharmada. Jelenleg 842 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 82-en vannak lélegeztetőgépen, állapotuk súlyos,

ráadásul 40-es, illetve 50-es korosztályból is vannak érintettek.

Müller arra is figyelmeztetett: egy nap alatt több mint száz új igazolt fertőzött lett, tehát továbbra is indokolt fenntartani a korlátozásokat. A tisztifőorvos beszélt arról, hogy a WHO igazolja intézkedéseiket, a tesztelés magyarországi protokollját. Müller szerint:

1 igazolt fertőzött környezetében 30 laborvizsgálatot végzünk, mindenben a szakmai irányelvek szerint járunk el, ezt a WHO is igazolta.

Müller szerint a pandémia idején elvárható intézkedéseknek Magyarország mindenben megfelelt.

Kiss Róbert, az operatív törzs ügyeleti központjának munkatársa tájékoztatott a határátkelőkön végzett munkáról, így például az átutazó teherforgalmat érintő, már korábban is ismert intézkedésekről.

A rendőr alezredes arról is beszélt, 27 497 esetben kellett a rendőrségnek eljárnia a kijárási korlátozások megsértések miatt, a járványhelyzettel kapcsolatban már 255 esetben kellett büntetőeljárást elrendelniük.

Médiamegkeresésekre adott válaszok:

  1. Hatósági házi karanténban is dolgozhatnak az emberek otthonról, mondta kérdésre Kiss Róbert. A kormányhivatalok veszik ezeket a személyeket nyilvántartásba, de ez a határozat a munkához való jogot nem érinti. A kedden érvényben lévő 11 162 hatósági házi karantént több tízezerszer ellenőrizte a rendőrség. (TV2-kérdés)
  2. Magyarországon nincs a látókörünkben olyan személy, aki makkegészségesen kapta volna el a vírust, és halálos végződése lett volna a fertőződésének, fogalmazott Müller Cecília az idevágó kérdésre. A nemzetközi szakirodalomban azonban már ismertek ilyen esetek. (Ripost-kérdés)
  3. Az, hogy nem növekszik a megbetegedéseknek a száma, hanem elér egy maximumot, és a további napokban nincs újabb növekedés, nem jelenti azt, hogy vége a járványnak – jelentette ki Müller Cecília. Hogy ez az úgynevezett plató meddig tart, azt előre nem lehet megmondani, tette hozzá a tisztifőorvos, aki szerint bizonyos, hogy hosszabb folyamat lesz, mire a járvány végére érünk. (RTL-kérdés)
  4. Vannak olyan idős személyek is, akik otthonukból kerültek, kerülnek kórházba, mert valamilyen módon megfertőződtek, válaszolta Müller Cecília. (Blikk-kérdés)

Az Index egyébként ezekkel a kérdésekkel fordult kedden az operatív törzshöz, amelyeket ezúttal sem tartottak közérdeklődésre méltónak: 

(Borítókép: Az Operatív Törzs mai sajtótájékoztatója. Fotó: képernyőkép / Index)

Rovatok