Keményen kritizálja a különleges gazdasági övezetekről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló, Semjén Zsolt által minap benyújtott kormányjavaslatot a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ). A szervezet vezetője egy fideszes politikus, Tab polgármestere, Schmidt Jenő, ugyanakkor a szövetség a magyarországi önkormányzatok több mint 50 százalékát tömöríti, képviseli.
Arról már írtunk, hogy a Semjén-javaslattal a kormány elvenné a helyi városvezetéstől és a mindenhol fideszes többségű megyei önkormányzatokra bízná azokat a gazdasági övezeteket, amelyeken legalább 5 milliárd forint teljes költségigényű, munkahely-teremtő és -megtartó beruházásokat hoznak létre. Mindez érthető okokból nem tetszik az önkormányzatoknak, a TÖOSZ közleményében pedig egyenesen azt írják, a szövetség úgy látja:
a törvényjavaslat elfogadása esetén az adott településen érvényesülő kettős szabályozás mellett a települési polgármesteri és jegyzői államigazgatási hatásköröknek a megyei közgyűlés elnökéhez, főpolgármesterhez, illetve a megyei jegyzőhöz, fővárosi főjegyzőhöz telepítésével a hazánkban 1990-ben létrejött önkormányzati rendszer jelenlegi struktúrája is megbillen, gyengül az egyes helyi – területi és települési – önkormányzatok közötti mellérendeltségi viszony.
A közlemény szerint erősen kifogásolható, hogy
A TÖOSZ egyébként már nem először fejezte ki aggályait a koronavírus okozta járványhelyzetben. Schmidt Jenő néhány hete arról nyilatkozott, hogy a jelenlegi helyzetben négy dolog is sújthatja az önkormányzatokat:
A SÚLYADÓ ELVONÁSA ÉS AZ IPARŰZÉSI ADÓ CSÖKKENÉSE SZINTE MINDEN ÖNKORMÁNYZATOT ÉRINT, DE SOK TELEPÜLÉSEN OKOZHAT GONDOT AZ IDEGENFORGALMI ADÓ ÉS A PARKOLÁSI BEVÉTELEK ELMARADÁSA IS. A TOÖSZ ELNÖKE figyelmeztette a kormányt: augusztusban, szeptemberben sokan fordulnak majd pótlólagosan kiesett bevételek megtérítésért az államháztartáshoz, mert az önkormányzatok jelentős része csődközeli helyzetbe kerülhet.
Semjén mostani javaslata mindeközben nyilvánvalóan összecseng a gödi Samsung-gyár ügyével és a tavalyi önkormányzati választások eredményével. A kormány jól láthatóan igyekszik minél kevesebb esélyt adni arra, hogy ellenzéki vezetésű városok komoly gazdasági beruházások feletti irányítást kapjanak, és ebben segíthet nekik a Semjén által benyújtott törvényjavaslat is.