A teljes magyar lakosságot nézve nagyon kevesen fertőződtek meg a koronavírussal - erősítette meg a négy magyar orvosi egyetem által elvégzett országos reprezentatív szűrővizsgálat, amelynek eredményeit szerdán ismertették. Érdekes megállapítások születtek: május első felében a fertőzöttek közel fele heti több alkalommal is bejárt dolgozni a munkahelyére, és a vírus bizony nemcsak az időseket, de a tinédzsereket is elérte. A legtöbben a szaglás- és ízérzés elvesztését mondták a Covid-19 legfőbb tünetének. A szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy a nyáron érdemes odafigyelni a légkondicionálásra, Romániában pedig már ott van a második hullám.
A koronavírus magyarországi megjelenése után főként az idősotthonokban, kórházakban, és orvosoknál megjelenő betegek körében készültek adatgyűjtések a fertőzés elterjedtségéről. Nem volt viszont adat arról, mennyire terjedt el a vírus a tünetmentes lakosság körében. A négy hazai orvosi egyetem ezért a május végére tervezett "lazítás" megalapozásához országos felmérést végzett. A H-UNCOVER vizsgálat arról adott képet, hogy május első felében a lakosság hány százaléka lehetett fertőzött, és hányan eshettek már át korábban a fertőzésen. A világon ez volt az első reprezentatív országos szűrés, amely PCR-tesztel és vérvizsgálattal mérte fel a fertőzöttséget és az átfertőzöttséget. A szerdán a Semmelweis Egyetemen ismertetett eredményeket egy nemzetközi tudományos folyóiratban is publikálni fogják.
A felméréshez a Központi Statisztikai Hivatal közreműködésével határoztak meg egy 17 787 fős mintát, amely reprezentálta a több mint 8 milliós, 14 év feletti magyarországi népességet. A mintába szigorúan csak magánháztartásokban élőket választottak be, tehát nem az idősotthonok, zárt intézetek lakóira, vagy a kórházi osztályokon ápoltakra voltak kíváncsiak.
Az országos mintába 489 településről, köztük az összes budapesti kerületből választottak ki alanyokat. Őket a négy orvosi egyetem munkatársai tesztelték le rendelőkben, járóbeteg-ambulanciákon, szűrőbuszokon, de kérésre autóval is kimentek a helyszínre. A rendkívül kiterjedt vizsgálatokat mintegy 1500 orvos, ápoló, asszisztens, orvostanhallgató és doktorandusz végezte.
Azért 17 787 fős mintát határoztak meg, mert eleve számoltak azzal, hogy a kiválasztott emberek 30 százaléka nem akar részt venni a vizsgálatban, elhunyt vagy nem található meg, mondta Mag Kornélia, a Központi Statisztikai hivatal alelnöke. A részvételi arány így is kiemelkedően magas lett: 67,7 százalékos volt. 75 százaléknál magasabb volt a részvétel Veszprém, Nógrád, Szabolcs-Szatmár-Bereg- és Békés megyében, említette meg Sebestyén Andor, a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központjának elnöke.
A résztvevők vállaltak egy vérvételt és a nem túl kellemes PCR-tesztet, amelyhez a torkukból és az orrukból vettek váladékmintát. Emellett egy kérdőívet is kitöltöttek, amelyek segítségével a kutatók a fertőzöttségen túlmutató, elemzésre alkalmas adatokhoz jutottak. Végül 10 474 embert sikerült letesztelni és velük kérdőívet is kitölteni. Még 1700 ember volt, aki csak a kérdőívet töltötte ki, és 101, aki csak az orvosi teszteken vett részt.
A május 1. és 16. között vizsgált 10 474 közül a PCR-mintavétel mindössze 3 embernél mutatott éppen aktív koronavírus-fertőzést. Emellett 69 ember vérében mutattak ki antitesteket, ami azt jelenti, hogy ők addigra már átestek a fertőzésen - jelentette be Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora. A 3 pozitív esetet eredményező PCR-mintavételek közül 2 ember éppen kórházban feküdt.
A kutatók ez alapján becsléseket készítettek arra vonatkozóan, hogy a több mint 8 milliós, 14 év feletti magyar népesség körében mennyire terjedhetett el a vírus:
Mindez százalékokra lebontva rendkívül alacsony számokat jelent. A PCR-ral igazolt aktív fertőzöttek aránya 0,029 százalék, az átfertőzötteké pedig 0,68 százalék.
Mind az aktív fertőzöttségi ráta (2,9 fő 10 ezer lakosból), mind pedig az átfertőzöttség aránya (68 fő 10 ezer lakosból) alacsonynak mondható – mondta a sajtótájékoztatón Merkely Béla. Arról már korábban több konferencián szó esett, hogy az alacsony átfertőzöttség egyfelől jó dolog, hiszen sikerült megkímélni az egészségügyi rendszert a túlzott terheléstől. Mindez a korán bevezetett korlátozó intézkedéseknek és a lakosság fegyelmezettségének volt köszönhető. Rossz abból a szempontból, hogy rendkívül alacsony azok aránya, akik immunitást szereztek a vírusra, így egy esetleges második hullámnál is nagyon óvatosnak kell lenni.
Érdekes a fertőzöttség területi eloszlása. Az aktuálisan fertőzöttek május közepén legnagyobb arányban Budapesten (8,6/10 000) és Észak-Magyarországon (7,6/10 000) fordultak elő. A fertőzésen már korábban átesetteket legnagyobb arányban Budapesten és Nyugat-Magyarországon mérték. A legalacsonyabb a fertőzésen már átesettek (átfertőzöttek) aránya Észak-Magyarországon és a Dél-Dunántúlon.
Az alapos előkészítésének és a kérdőívek felvételének köszönhetően a vizsgálatnak számos egyéb érdekes megállapítása volt:
Az országos vizsgálatot a tervek szerint még két alkalommal megismétlik. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora erről azt mondta: ennek csak akkor lesz értelme, ha mutatkoznak jelei egy második fertőzés hullámnak.
Merkely elmondása szerint a vírus terjedésének nem kedvez, ha tartósan 25 fok fölött van a hőmérséklet. Elképzelhető, hogy a nyáron lesznek kisebb helyi fertőzési gócok, az esetszámok viszont szeptemberben-októberben ismét megemelkedhetnek, amikor megnyitnak az iskolák. Merkely szerint érdemes odafigyelni arra is, hogy ne érkezzen külföldről egy újabb fertőzési hullám. A környező országokban nem mindenhol csengett le a járvány: Romániában vagy Ukrajnában, illetve a távolabbi Bulgáriában vagy Albániában szabályos második hullámot mutatnak a statisztikák, ezekben az országokban ismét emelkedett az új fertőzések száma.
Merkely Béla és Szabó Attila, a Semmelweis Egyetem klinikai központjának elnöke a nyárra azt tanácsolta: a légkondicionálóval hűtött helyiségekben, irodákban vagy akár a tömegközlekedésben érdemes elkerülni a nagyobb tumultust, de figyelni lehet arra is, hogy a helyiségeket ne hűtsék 25 fok alá, ez ugyanis kedvezhet a vírus terjedésének.
(Borítókép: Mag Kornélia, a Központi Statisztikai Hivatal elnökhelyettese ismerteti a H-UNCOVER májusi vizsgálatának eredményeit a Semmelweis Egyetemen rendezett sajtótájékoztatón 2020. július 1-én. Fotó: Rostás Bianka/Index)