Magyarországon az élelmiszer-hulladék mennyisége 4 százalékkal csökkent 2016 és 2019 között, ugyanis a 2019 végén 165 háztartás bevonásával végzett élelmiszerhulladék-felmérés szerint
egy átlagos magyar állampolgár 65 kilogramm élelmiszert dob a szemetesbe évente,
míg a 2016-ban száz háztartás bevonásával készült felmérés szerint ez a mennyiség még 68 kilogramm volt – nyilatkozta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) kedden az MTI-nek.
A vásárlóerő 16 százalékkal növekedett, ezért is jelentős eredmény a 4 százalékos élelmiszerhulladék-csökkenés. Mindezek mellett az élelmiszerárak az inflációt meghaladva nőttek.
A MOSTANI ÉLELMISZERHULLADÉK-CSÖKKENÉS FENNTARTÁSÁBAN FONTOS SZEREPE VAN A TUDATOS FOGYASZTÓKNAK. AZ ENSZ KEZDEMÉNYEZÉSÉRE BEVEZETTÉK SZEPTEMBER 29-RE AZ ÉLELMISZER-PAZARLÁS ELLENI VILÁGNAPOT, A NÉBIH A TUDATOS FOGYASZTÁS FONTOSSÁGÁRA IS SZERETNÉ FELHÍVNI A FIGYELMET EZEN A NAPON.
A felmérés azt is vizsgálta, hogy milyen az összetétele az élelmiszer-hulladéknak, és kiderült: „leggyakrabban készételek, friss zöldségek és gyümölcsök, valamint kenyér, illetve egyéb pékáruk mennek veszendőbe”.
2020-tól minden EU-s tagállamnak kötelező lesz az élelmiszer-hulladék mérése, a közép-kelet-európai régióban Magyarország volt eddig az egyedüli ország, amely felmérést készített ebben a témában.
(Borítókép: Thomas Trutschel / Getty Images Hungary)