„Biztonságosabbá teszik a munkavégzést, csökkentik az egészségügyi kockázatokat a munkahelyeken a távmunka veszélyhelyzet időtartama alatt rugalmasabbá váló szabályai” – mondta Bodó Sándor, az Innovációs és Technológiai Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára.
Innovációs és Technológiai Minisztérium Indexnek eljuttatott közleményben az olvasható, a kormány rendelete értelmében a munkáltatók és a munkavállalók a munka törvénykönyvétől eltérően állapodhatnak meg a távmunkáról.
AZ ÁTMENETI SZABÁLYOZÁS ÍGY HOZZÁJÁRUL AHHOZ, HOGY A VÁLLALKOZÁSOK A KORONAVÍRUS-JÁRVÁNY MIATT ELRENDELT VESZÉLYHELYZET ALATT IS TALPON MARADJANAK, EZZEL VÉDI A MAGYAR GAZDASÁGOT ÉS MUNKAHELYEKET.
Mint írják, a kormány célja, hogy minél korszerűbb szabályozással segítse elő a nem hagyományos foglalkoztatási formák terjedését. A koronavírus-járvány első hullámának tapasztalatai szerint a távmunka sok területen bevált, egyaránt előnyös a vállalkozások és a foglalkoztatottak számára.
A KORMÁNY RENDELETE ÉRTELMÉBEN A VESZÉLYHELYZET IDŐTARTAMA ALATT A MUNKÁLTATÓK ÉS A MUNKAVÁLLALÓK A MUNKA TÖRVÉNYKÖNYVE TÁVMUNKAVÉGZÉSRE VONATKOZÓ ELŐÍRÁSAITÓL ELTÉRŐEN IS MEGÁLLAPODHATNAK, AMI MINDKÉT FÉL ÉRDEKEINEK ÉRVÉNYESÜLÉSÉT SEGÍTI.
E rendelkezés számos könnyítésre teremt lehetőséget, így a munkavégzés helye szabadon választhatóvá válik, a távmunka akár részlegesen, a munkanapok egy részében is megvalósulhat.
A kormány a magyar emberek munkahelyeinek megtartását az eredményes gazdaságvédelmi intézkedések, bértámogatások mellett rugalmas munkajogi szabályokkal is támogatja – írják.