A keddi horvátországi földrengés az amerikai földtani intézet (USGS) szerint 6,4-es erősségű volt, ami a Richter-skála erős kategóriájába sorolható. A 6,0 és 6,9 erősségi szint közé eső rengések az epicentrumtól 50-80 kilométeres távolságban már okozhatnak károkat az erős alappal bíró épületekben is.
A worlddata.info összesítése szerint Horvátországban évtizedek óta nem mértek a maihoz hasonló erejű rengést. 1962 novemberében ennél kisebb, 6,1-es erősségű földmozgást rögzítettek az akkori Jugoszlávia horvát részén, egy ember veszítette életét.
A horvátországihoz mérhető erejű földmozgást Magyarországon még soha nem észleltek.
A legpusztítóbb földrengés 1763. június 28-án rázta meg Magyarországot Komáromnál, a Richter-skála szerint 6,3-as erősséggel. A rengésnek 63 halálos áldozata volt és több mint 120-an megsérültek. Számtalan templom és mintegy 280 épület semmisült meg teljesen, több száz épület rogyott össze. Hét évvel később újabb súlyos földrengés rázta meg Komáromot, több száz épület vált lakhatatlanná.
2-es és 4-es erősség közötti rengések havonta többször is tapasztalhatóak Magyarországon, de ezek rendkívül vagy nagyon gyengének számítanak. 4-es erősség fölött már akár a csillárok is kilenghetnek, de károk ilyenkor sem sűrűn keletkeznek, ez a Richter-skála szerinti 5-ös erősségtől jellemző. 5,6-os erejű földmozgást 1956 januárjában mértek Dunaharasztinál, ahol többen meghaltak, és számos épületben keletkeztek károk.
Európában és a mediterrán térségben 2015 eleje óta összesen 18 olyan földrengést regisztráltak a Swiss Seismological Service szerint, amelyek magnitúdója meghaladta a 6-os erősséget.
Legalább 6,3-as erősségű földrengés tíz volt az elmúlt években.
A legnagyobb földrengést a térségben a görög Dodekanészosz-szigetcsoportnál regisztrálták idén október 30-án, melynek erőssége 6,9 magnitúdójú volt, epicentruma 10 kilométeres mélységben volt.
2018-ban két 6,8-as rengést is mértek: október 25-én a Ión-tengeren 10 kilométeres mélységben, majd november 9-én a Norvégiához tartozó Jan Mayen-sziget közelében szintén 10 kilométeres mélységben. 6,7-es rengés volt Dodekanészosz közelében 2017 júliusában, valamint Törökországban idén január végén. 6,5-ös rengést 2015 végén Görögországban, 2016 októberében Olaszország közepén, illetve idén májusban Krétán mértek.
(Borítókép: Zágráb 2020. december 29-én miután földrengés rázta meg Horvátországot. Fotó: Filip Horvat / AP / MTI)