Index Vakbarát Hírportál

6,4-es erősségű földrengés volt Zágrábtól délre, Magyarországon is érezni lehetett

2020. december 29., kedd 12:34 | aznap frissítve

Kedden magyar idő szerint 12:20-kor erős földrengést lehetett érezni az ország számos pontján, így Budapesten is. A GFZ gyorsjelentése szerint a mostani 6,4-as magnitudójú (energiájú) rengés szinte pontosan ugyanott pattant ki, mint a tegnapi, vagyis Petrinja térségében, Zágrábtól 40-50 kilométerre délkeletre, Horvátországban. 

Több olvasónk is jelezte, hogy 12 óra 20 perc körül földrengés volt Budapesten. Néhányan Budáról jelezték, hogy megmozdultak a csillárok, mások Angyalföldről és Zuglóból hívtak bennünket. Budapesten egy nyolcemeletes házban lakó olvasónk arról számolt be, hogy lakásában az összes csillár megmozdult, pár másodpercig minden imbolygott. A III. kerületben élő munkatársunk szerint „szépen mozogtak” az asztalok és virágok. A XVII. kerületben az Újlak utcai lakótelepen állólámpák, virágok mozdultak meg, remegett az ágy, ugráltak a székek. Az egyik XV. kerületi olvasónk az írta, hogy mozgott egy kicsit a tévé, „a kutya is totál zakkant volt.” Egy kőbányai lakótelepről azt írták, a hatodik emeleten a csillár lengett, poharak koccantak, az ágy is elmozdult helyéről. 

Az ügyben kerestük az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságot, akik annyit közöltek: egyelőre nem tudják, hol volt a rengés epicentruma. Mukics Dániel szóvivő későbbre ígért tájékoztatást, hozzátéve, kárbejelentést még nem kaptak. 

Itt a 112press videója arról, hogy nézett ki Vas megyében a földrengés.

 Az Egyesült Államok Geológiai Intézete (USGS) néhány perccel ezelőtt azt írta, hogy a 6,4-es erősségű földrengés epicentruma a horvátországi Petrinja településnél volt, a hipocentruma pedig 10 kilométeres mélységben. Két nagy utórengést is érzékeltek a műszerek, az egyiket Észak-Macedóniában, a másikat Horvátországban néhány perccel a 6,4-es földrengés után.

Hétfő reggel 6:28-kor 5,4-es erősségű földrengés rázta meg Horvátországot. A földmozgás hipocentruma Zágrábtól 51 kilométerre volt, nagyjából hat kilométeres mélységben. 

A Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium Facebook-oldalán tette közzé, hogy Zala, Somogy és Baranya megyében sokan érezték. A rengés epicentruma a magyar országhatártól közelítőleg 100 km-re volt, a távolság miatt Magyarországon károk keletkezése nem valószínű. 

A Jutarnji című horvát lap Facebook-oldalán látható egy sokkoló felvétel a földrengés zágrábi pusztításáról. 

További utórengésekre is lehet számítani

Helyi hírek szerint Petrinjában nagyon súlyos károk keletkeztek. Budapesten több helyen a felső emeleteken is lehetett érezni a földrengést, amelyben nagyjából ötvenszer akkora energia szabadult el, mint a tegnapi rengés alkalmával. A helyi hatást és a károkat fokozza, hogy a nagy energiájú rengés a felszínhez viszonylag közel, 10-11 kilométer mélységben pattant ki. A rengés becslés szerint akkora volt, mint a Magyarországon valaha feljegyzett legnagyobb ilyen esemény, az 1763-as komáromi rengés.

Magyarországon az ilyen tényleg nagyon ritka, de Horvátországban és Szlovéniában, ahol az afrikai és európai kőzetlemezek ütközése zajlik, sokkal gyakoribb, ezeket idehaza csak a határhoz közeli megyékben, Zalában, Somogyban, Baranyában lehet érezni. Legutóbb márciusban volt ilyen jelenség Zágráb környékén.

Timár Gábor, az ELTE TTK geofizikusa arról is beszélt az Indexnek, hogy további utórengések is várhatók, a hétfői rengés a keddinek végső soron az előrengése volt. Az ELTE Geofizikai Tanszékének egyetemi tanára kifejtette, hogy ezek várhatóan olyanok lesznek, mint ami tegnap volt, tehát akár további károkra is készülni kell. Azt, hogy a további földrengések Magyarországon érezhetők lesznek-e, egyelőre nem lehet kizárni Timár Gábor szerint.

(Borítókép: EMSC)

Rovatok