A Külgazdasági és Külügyminisztérium 300 milliárd forintért több mint 16 ezer lélegeztetőgépet vásárolt a koronavírus-járvány kitörése után. Azt eleve tudni lehetett, hogy ennyire nem lesz szükség, de a döntéshozók biztos, ami biztos alapon kétszer annyit rendeltek, mint amennyivel a legrosszabb forgatókönyv esetén számolni lehetett. Minthogy ennek máig csak a töredékét használják a magyar kórházak, úgy volt, hogy a felesleges gépeket külföldön fogják értékesíteni. Annak is örültek volna, ha 8 ezret beszerzési áron tovább tudnak passzolni, csak szabaduljanak tőlük.
Hogy mennyire túlzott volt a rendelés, azt jól jellemzi, hogy a tavaszi első hullámnál durvább másodikban is
a legtöbben 674-en voltak egyszerre lélegeztetőgépen.
Ráadásul az ár is meglehetősen eltúlzott volt, hiszen az állami kórházellátó a külügyhöz képes féláron vásárolt lélegeztetőgépeket.
A tárcához most a Transparency International Magyarország fordult közérdekű adatigényléssel, hogy hányadán állnak az eladásokkal, ám mindössze egymondatos választ kaptak:
A tárgyalások jelenleg is zajlanak, e tárgykörben közérdekű adat nem keletkezett.
Ez magyarul annyit tesz, hogy egy fia lélegeztetőgépet sem tudtak eladni, vagyis a fölös gépparkra alighanem keresztet vethetnek. De ha az eladás nem is megy, a vásárlás annál inkább.
A hvg.hu arról is beszámolt, hogy a minisztérium 1,76 milliárd forintért vett favipiravir hatóanyagú gyógyszert a koronavírus-betegek tüneteinek enyhítésére. Eddig csupán azt lehetett tudni, hogy a gyógyszerből
szereztek be, az áruk viszont csak az adatigénylésre adott válaszból derült ki. Eszerint a tárca
A gyógyszerek mellett újabb maszkokat és teszteket is beszerzett a minisztérium, de ezekről semmit nem tudni, mivel a tárca a 45 napra kiterjesztett válaszadási idővel élve egyelőre nem válaszolt az ezekről feltett kérdésekre.