Életének 79. évében február 19-én elhunyt Bagi István, az Alkotmánybíróság volt tagja. Herczegh Géza, Zlinszky János, Szabó András, Kilényi Géza, Lábady Tamás, Balsai István, Ádám Antal, Strausz János és Bragyova András után ő a taláros testület tizedik halottja.
Bagi István 1942. augusztus 7-én született Szegeden. Születési helyének mégsem Csongrád-Csanád megye székhelyét tekintette, hanem „a világ legszebb faluját”, Békésszentandrást. Vérbeli lokálpatrióta volt, aki nemcsak szerette szülőföldjét, hanem kutatta is a történetét, beleértve saját családfáját és nevének eredetét. Szinte egész életében ingázott, vagy ahogy ő fogalmazott, megismerte a „bejárás” gyönyörűségét. Elmondása szerint otthon állandóan szólt a muzsika, a családban mindenki játszott valamilyen hangszeren. Bagi István zenei általános iskolába járt.
Úgyhogy jó zenei előképzést kaptam, aminek hamarosan hasznát láttam, hiszen tizenhárom évesen már állásom volt. Ez úgy történt, hogy amikor 1955-ben Békéscsabán megalakult a Balassi Népi Táncegyüttes, meghívtak az együtteshez korrepetitornak. Ez azt jelenti, hogy a próbákon zongorán fogtam össze a partitúrát, mert drága mulatság lett volna zenekart alkalmazni, s játszottam, számtalanszor négy ütemet ismételve órák hosszat.
A Pécsi Tudományegyetem jogi karán 1965-ben szerzett diplomát. Siklósi ügyvédjelöltként hamar megtanulta, hogy nem minden szerepel az egyetemi tankönyvekben. Így az sem, hogy a hatvanas években egy Dráva menti horvát határőr felesége nem szerezhetett tulajdont, mert a régi katonai határőrvidéki jog szerint a ház mindig a férjé maradt, aki a kiváltságért cserébe viszont köteles volt hátaslovat tartani és állandó készenlétben lenni, hogy – legalábbis a törvény keletkezésének időszakában – Jellačić parancsára rögvest mozgósítható legyen.
A törökös hangzású vezetéknevéről az Alkotmánybírák talár nélkül című interjúkötetben a következőket mondta:
Bag kertet jelent. Egyik utazásom alkalmával találkoztam egy iráni orvossal, aki megkérdezte tőlem, hogy eredeti-e a nevem. Mondtam, hogy igen. Közölte, hogy ez egy előkelő besenyő név, és a besenyők Irán északi részén élnek. Ezen elcsodálkoztam, mert azt hittem, hogy már régen kihaltak. Nem, mosolygott az orvos, manapság is nagy tömegekben élnek náluk, és igen rendes emberek. Vannak azért furcsa szokásaik, például nyaranta kiköltöznek a téglaházaikból sátrakba. A hagyomány szerint egyébként Békésszentandrás is besenyő település volt, mintegy harminc kilométerre a falutól található Besenyőszeg. Annak idején széttelepítették a besenyőket, hogy ne legyenek egy csoportban. Ma a fél falut Baginak hívják.
A történelem szele őt is meglegyintette, amikor úgy választották meg a Pécsi Ügyvédi Kamara titkárának, hogy nem szerepelt a pártbizottság úgynevezett egyetértési listáján. Az Országos Ügyvédi Tanács elnökségi tagjaként számos jogszabály előkészítésénél serénykedett. Utóbb az elfogadott törvényszövegben örömmel látta viszont egy-két mondatát. 1997 júniusában onnan tudta meg, hogy az Országgyűlés Németh Jánossal együtt megválasztotta alkotmánybírónak, hogy a parlamenti patkó közepére két mikrofont tettek ki az eskütétel előtt.
2006 júniusáig volt az Alkotmánybíróság tagja. A testület jövőjét az említett interjúban így látta:
Vannak országok – például az Egyesült Államok, Anglia –, ahol az úgynevezett rendes bíróságok látják el az alkotmányossági feladatokat. Könnyű nekik, szoktam volt mondani, mert az egyik országban kétszázötven éve, a másikban ezeregyszáz éve nem járt idegen katona, tehát a nemzeti jogfejlődést nem zavarta megszállás. Lehet, hogy egyszer nálunk is átveszik a rendes bíróságok a jogi normák alkotmányossági vizsgálatát.
Az Alkotmánybíróság jelenlegi és volt tagjai, munkatársai Bagi István személyében gyászolják az ügyvédi munka gyakorlóját, a polgári jog művelőjét, az Alkotmánybíróság volt tagját – búcsúztak a volt alkotmánybírótól a testület honlapján.