Nincs másik oltás, nem oltanak lakáson, nem tudnak senkit előrébb hozni – egy budapesti háziorvos pontokba szedte a legfontosabb tudnivalókat.
A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) január végén értesítette levélben a háziorvosokat, hogy február első hetén elkezdődik a regisztrált legidősebbek oltása, ezzel párhuzamosan február második hetében megkezdődik a 60 év alatti krónikus betegek oltása is.
A kormányzati tájékoztató oldalon február 26-án azt írták, az oltandókat a háziorvosuk értesíti, és egyeztet velük az oltás pontos időpontjáról és helyszínéről, amely lehet a kórházi oltópont, a háziorvosi rendelő vagy az idős ember otthona is. Az oltások ütemét a rendelkezésre álló vakcina határozza meg. A levéllel egy időben az e-Jelentés rendszeren keresztül elküldték a háziorvosoknak azoknak a listáját is, akik már regisztráltak az oltásra.
Noha számtalan tájékoztatás jelenik meg nap mint nap az oltásról és annak menetéről, még mindig joggal merül fel számtalan kérdés a vakcináció előtt. Egy budapesti háziorvos pontokba szedte, hogy mi az oltás menete, alább változtatás nélkül közöljük a fővárosi orvos hasznos információit.
Tehát, mint összegzi az orvos a végén: nem tudnak senkit másik oltásba áttenni, nem tudnak senkit oltópont helyett rendelőben oltani, nem tudnak senkit előrébb hozni a listán, csak akkor, ha valaki nem kéri az adott oltást vagy érik el. Ilyenkor mennek tovább a listán, ugyanakkor a lista végéről nem választhatnak.
(Borítókép: Egy háziorvos átveszi a Pfizer–BioNTech koronavírus elleni vakcináját egy munkatárstól Kecskeméten a Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztályán 2021. február 11-én. Fotó: Ujvári Sándor / MTI)