Tavasszal sokan a szekrény mélyére süllyesztik a téli cipőiket, hogy elővegyék a könnyebb lábbelit. A szezonálisan feleslegessé vált cipők tárolása a legtöbb háztartásban megoldott, ami azonban nem feltétlenül igaz a nagy helyigényű téli, illetve nyári autókerék-garnitúrákra. Éppen ezért – autózási szokásoktól függően – sokaknak érdemes eltűnődni a négy évszakos gumiszett használatán. Az alábbiakban a mérlegeléshez adunk kapaszkodókat a Totalcar közreműködésével.
A globális felmelegedés a mi égövünkön is érezteti hatását, és bizony a magunk mögött hagyott télen sem voltak fogcsikorgató fagyok, méteres hótorlaszok, ami miatt egyre több autósban merülhet fel, hogy miért bíbelődne évente kétszer a gumicsere és a tárolás bonyodalmaival, költségeivel, hiszen lehet kapni négy évszakos gumikat is.
Ugyanakkor a Totalcar cikke szerint a négy évszakos gumikkal kapcsolatban sokakban létezik egy régi berögződés, miszerint azok semmire sem jók, kidobott pénz a használatuk. Felelős autós nyáron nyárit, télen télit használ, és kész. Pedig hiba lenne ennyivel elintézni a mindenes abroncsokat, tekintettel arra, hogy a szegmens dinamikusan fejlődik, egyre inkább életképes alternatívát kínál.
Zách Dániel, a Totalcar munkatársa kérdésünkre elmondta, hogy rengeteget számít, miként autózik valaki, vagyis jellemzően milyen körülmények között vezet az év egészében. A négy évszakos gumikat ugyanis szélsőséges időjárási körülményektől mentes használatra fejlesztették ki. Aki tehát telente rendszeresen kényszerül havas, jeges úton autózni, annak nem a négy évszakos gumi a legjobb megoldás. A szakújságíró azonban azt is hozzátette, hogy éppen az elmondottak miatt az elmúlt évek időjárásának ismeretében a Magyarországon autózók többsége nem kockáztat nagyot, ha négy évszakos gumit vásárol, és nem tart külön nyári, illetve téli szettet. Aki megteheti, hogy azon a néhány havas, jeges napon, ami elő-előfordul, nem használja az autóját, bátran vehet négy évszakos gumit.
Nyáron pedig a négy évszakos gumi „nem vérzik el” a nyári gumikkal szemben – fogalmaz Zách Dániel. Száraz, meleg időben egy jó minőségű nyári gumi tapadási és kanyarodási tulajdonságai jobbak ugyan a legjobb négy évszakos gumiénál, de a legjobb négy évszakosok a teszteken be tudnak kerülni a kiváló nyári gumik középmezőnyébe.
Fontos szempont a mérlegeléshez a bevezetőben emlegetett tárolás kérdése is, hiszen sokan nem rendelkeznek megfelelő hellyel a gumik raktározására, ezért racionális döntés lehet számukra a négy évszakos gumi használata, amivel évente kétszer megspórolják a gumiszerelés költségét, illetve egyszerre csak egy gumiabroncsszettre kell beruházniuk. Ám az is igaz, hogy azt az egyet gyakrabban kell újra cserélni, hiszen a négy évszakos gumik futásteljesítménye megfelelő guminyomás esetén egy átlagos, kompakt kategóriás autón – ilyen például az Opel Astra és a Volkswagen Golf – úgy 50-60 ezer kilométerre tehető a használati körülményektől függően. A futásteljesítmény kalkulálásakor nem mindegy tehát az autó tömege, teljesítménye, illetve az sem, hogy mennyire dinamikus a sofőr vezetési stílusa. Mindenesetre egy átlagos magyar autós a pandémiás időszaktól eltekintve – amikor kimutathatóan jelentősen csökkent a gépkocsihasználat mértéke – évente 10-15 ezer kilométert vezet, tehát négy évszakos gumival négyévente kell beruháznia új garnitúrára.
Zách Dániel szerint négy évszakos gumi vásárlása esetén garantáltan nem kötünk rossz üzletet, ha az európai piacon ismert nagy gyártók vagy ezek másodvonalas termékei közül választunk. Ilyen gyártó a Michelin, a Vredestein, a Goodyear, a Continental, a Nokian, az Uniroyal, illetve a Hankook. Aki ebből a termékkörből vásárol négy évszakos gumit, annál biztosan jobban jár, mint ha egy elöregedett és kopott téli-, illetve nyárigumi-szettel közlekedne.
Végezetül négy évszakos gumi vásárlása előtt Zách Dániel feltétlenül ajánlja a fentebb hivatkozott és referenciának tekinthető ADAC-teszt tanulmányozását, mivel abban nagyon sokféle értékelési szempont szerepel, amelyek közül ki-ki személyére szabhatja a fontossági sorrendet.
(Borítókép: Julian Stratenschulte / picture alliance / Getty Images)