Életének 83. évében, április 11-én elhunyt Erdei Árpád, az Alkotmánybíróság volt tagja – közölte a hírt honlapján a taláros testület.
Erdei Árpád 1939. január 15-én született Békésen. Szülei egy Békés melletti tanyán gazdálkodtak. Édesapja parasztember volt, akiből később kertészeti szakember lett. Bátyja hét, nővére tizenkét esztendővel volt idősebb nála. A háború vége felé beköltöztek Békésre, ahol a helyi református iskolában kezdett tanulni. Később a család Érdre települt, és mielőtt apját kikiáltották volna kuláknak, az akkori szokásoknak megfelelően önként felajánlotta a közösnek a földjét és szerény tanyáját.
A legkisebb Erdei otthon egymás után falta a könyveket, szinte minden megragadt a fejében. Az általános iskola után reáltagozatra jelentkezett a budafoki gimnáziumba, mert azt gondolta, ha már tanulnia kell, akkor majd valamiféle mérnöki pályára lép. Gimnáziumi évei alatt rendszeresen sportolt.
Az uszoda világát szerettem, mindent elvégeztem, amit az edző mondott, és az sem igazán érdekelt, hogy harmad- vagy másodosztályú versenyző vagyok. Amikor egyszer első osztályú szinten belül úsztam, akkor nagyon népszerű lettem az uszodában, de ez a szintteljesítés csak egyszer vagy kétszer sikerült.
Édesapja tanácsára választotta a jogi egyetemet. Közben egy barátja kitalálta, hogy a színművészeti főiskolára akar menni, és mert nem szeretett volna egyedül felvételizni, ezért megkérte őt, hogy jöjjön el vele.
A dolog nem érdekelt, de azért elmentem vele oda is felvételizni. Legnagyobb bámulatomra, szépen haladtam előre a rostán, és a végén még fel is vettek volna, ha nem érkezik meg közben az értesítés a jogi egyetemről. Gondoltam, nem leszek középszerű színművész, inkább elmegyek jogásznak.
A jogi karon eleinte a termelőszövetkezeti jog iránt vonzódott, majd egyik legjobb barátjával, Pusztai Lászlóval együtt jelentkeztek az akkor még alig ismert új tudomány, a kriminalisztika szemináriumra. Aztán negyedéves hallgatóként már órákat tartott a társainak.
1962-ben az Országos Kriminalisztikai Intézet munkatársa lett, ahol beleszeretett a szakértői bizonyítás témájába. 1970-ben Király Tibor professzor az ELTE büntetőeljárás-jogi tanszékére csábította adjunktusnak. Közben olyan jól megtanult angolul, hogy az oktatás mellett 1977-től tizenhét éven át tolmácskodott. Emellett kitűnő amatőr fotós is volt. Több képét álnéven az MTI is átvette.
Erdei Árpád mindig adott a megjelenésre. A gallérja alatt legtöbbször egy megkötetlen csokornyakkendő lógott. A jogászprofesszor laza eleganciával hordta a nyakravalót, mintha arra készült volna, hogy a következő pillanatban szakavatott mozdulatokkal megkösse azt. Százhúsz-százharminc darabból álló kollekciója volt otthon. Ha valamelyiket megunta, akkor újat választott.
Kollégája ösztökélésére 1985-ben megírta disszertációját az igazságügyi szakértők munkájáról, 1994-ben habilitált. Tíz évig vezette a büntetőeljárás-jogi tanszéket. 1994-ben az Országos Választási Bizottság, majd 1998-ban az Alkotmánybíróság tagjának választották. 2003 augusztusa és 2007 márciusa között az Alkotmánybíróság helyettes elnöke volt. Több mint kétszáz ügy előadó bírája volt. A testülettől távozása után kapta meg a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje a csillaggal kitüntetést.
Sokat jelentett számomra, hogy alapító tagokkal is együtt tudtam dolgozni. Az első hónapokban inkább csak figyeltem, aztán szépen fokozatosan kaptam a terhelést. Nagyon érdekes ügyeim voltak. Csak néhányat említek: a szervezett bűnözés elleni törvénycsomag, a lőfegyver-határozat vagy a kábítószerrel kapcsolatos döntés előkészítése.
Erdei Árpád – Herczegh Géza, Zlinszky János, Szabó András, Kilényi Géza, Lábady Tamás, Balsai István, Ádám Antal, Strausz János, Bragyova András, Bagi István és Németh János után – az 1990-ben alakult bírói testület tizenkettedik halottja.
Az Alkotmánybíróság jelenlegi és volt tagjai, munkatársai Erdei Árpád személyében gyászolják a tudóst, a büntetőeljárás-jog nagy tudású professzorát, valamint az Alkotmánybíróság volt tagját és helyettes elnökét – búcsúztak a volt alkotmánybírótól a testület honlapján.