Egy április 17-én hatályba lépett kormányrendelet megszüntette a szigorított védekezés időszakát a bíróságokon. A bírósági kezelőirodákban a személyes ügyfélfogadás rendje a március 8-a előtti rendre áll vissza, így előzetes regisztráció után a beadványok újra személyesen beadhatók.
Április 17-én lépett hatályba a veszélyhelyzet során érvényesülő egyes eljárásjogi intézkedések újbóli bevezetéséről szóló 112/2021. (III. 6.) Korm. rendelet módosításáról szóló 182/2021. (IV. 16.) Korm. rendelet. Miután a 182-es kormányrendelet nem hosszabbította meg a szigorított védekezést, ezért április 20-ától a szigorított védekezés alatt irányadó eltérő eljárási szabályok már nem alkalmazhatók.
Ez azt is jelenti, hogy május 23-ig a polgári és közigazgatási bírósági eljárásokban az átmeneti szabályokat a 112/2021. (III. 6.) Korm. rendelet alapján kell alkalmazni. És ez még nem minden! A bírósági tájékoztató szerint továbbra is hatályban van a veszélyhelyzet megszűnésével összefüggő átmeneti szabályokról és a járványügyi készültségről szóló 2020. évi LVIII. törvény is, ennélfogva a 182-es kormányrendelet kifejezetten a szigorított védekezés időtartama alatti eljárási cselekményekhez rendel átmeneti előírásokat a polgári és közigazgatási bírósági eljárásokban.
Summa summarum: nincsenek könnyű helyzetben a jogkövető polgárok, ha szeretnének eligazodni ebben a paragrafuserdőben. Megpróbálunk segíteni.
Nézzünk néhány fontosabb részletszabályt!
Április 20-a óta a jogi képviselő nélkül eljáró ügyfél által szóban újra előterjeszthető a kérelem az annak jegyzőkönyvbe foglalására meghatározott ügyfélfogadás (Ügyfélsegítő) keretében.
A bírósági kezelőirodákban a személyes ügyfélfogadás rendje a március 8-a előtti rendre áll vissza, vagyis a bíróságok által elrendelt egyedi szabályok (előzetes regisztráció) szerint a beadványok a bírósági kezelőirodán újra személyesen beadhatók.
Április 20-ától nem hatályos az a rendelkezés, hogy a peres eljárásokban az eljárás szünetelésének a felek közös kérelmére korlátlan számban van helye.
Nincs lehetőség az egyesbíró eljárására azokban az elsőfokú munkaügyi perekben, ahol törvény szerint ülnökök közreműködése kötelező.
A polgári peres eljárásokban április 20-ától nincs lehetőség az egyezség tárgyaláson kívüli jóváhagyására, kivéve, ha a bíróság március 8. és április 19. között már nyilatkozattételre hívta fel a feleket az egyezség kérdésében.
A közigazgatási perekben az április 20-át követően előterjesztett keresetlevél alapján indult eljárásokban tárgyaláson kell eljárni, ha azt a fél vagy az érdekelt jogszabályi rendelkezés alapján kéri. Ha március 8. és április 19. között a bíróság értesítette a feleket a tárgyaláson kívüli elbírálásról, akkor a továbbiakban is tárgyaláson kívül jár el. Ezzel szemben az eljárást tárgyaláson kell folytatni, ha a fél vagy az érdekelt a szigorított védekezés megszűnését követő naptól számított 15 napon belül tárgyalás tartása iránti kérelmet terjeszt elő.
A büntetőeljárásokban a szigorított védekezés megszűnése után változatlanul alkalmazandó a 2020. évi LVIII. törvény valamennyi rendelkezése. Ennek értelmében április 20-ától nem alkalmazható az a szabály, hogy
Az eljárási cselekményen való jelenlétre vonatkozó szabályok pedig a következők:
(Borítókép: A Budapest Környéki Törvényszék és a Budakörnyéki Járásbíróság épülete a XIV. kerületben a Thököly út 97-101-ben 2020. február 2-án. Fotó: Róka László / MTI)