A kutatóbiológus, biokémikus átvette a Közmédia Év Embere Díjat.
A szolnoki születésű kutatóbiológus, biokémikus szabadalma alapján fejlesztették ki a koronavírus-járvány elleni legmodernebb vakcinát, ezért a közmédia kuratóriuma 2020-ban neki ítélte oda elsőként a hagyományteremtő szándékkal létrehozott díjat.
Magyarországon nőtt fel, de tudós akart lenni, holott sosem találkozott eggyel sem. A húszas éveiben vándorolt ki az Egyesült Államokba, ám évtizedeken át nem talált állandó munkát. Mégis kitartóan ragaszkodott a kutatómunkához. Portré Karikó Katalinról.
A díjazott egy porcelán emlékplakettet kapott és az ő portréja díszíti az MTVA-székház egyik folyosójának falát is.
Mindig elámulok azon, hogy milyen nagyságokkal említik a nevem egy lapon. Jólesik az elismerés, de legjobban mégis az emberek levelei érintenek meg, amelyekben leírják, számukra mit jelent a vakcina
– fogalmazott Karikó Katalin.
A Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. és az MTVA hagyományteremtő céllal hozta létre az elismerést. A Közmédia Év Embere Díjat minden év végén olyan személynek ítélik oda, aki szakmai pályafutásával és életútjával maradandó értéket hozott létre és nagy hatást gyakorolt az adott év eseményeire.
Orbán Viktor május 13-án a Karmelita kolostorban fogadta Karikó Katalin kutatóbiológust. A kormányfő kifejezte elismerését és nagyrabecsülését a szakember kutatói munkásságával kapcsolatban. A kötetlen beszélgetés során a kutató személyes életútjáról, az mRNS-alapú vakcinák kifejlesztéséről, a magyar tudomány nemzetközi teljesítményéről és az oltás fontosságáról is szó esett.
A találkozó után egy rövid interjú is megjelent Karikó Katalinnal az MTA honlapján. Ebben a kutatónő többek közt arról beszélt, hogy a közeljövőben a 12–15 év közöttiek oltása is fontos mérföldkő lehet, valamint arra is kitért, hogy az mRNS-alapú oltásokkal a kismamákat is ajánlott beoltani, mert ezzel nemcsak őket, hanem a magzatok életét is meg lehet védeni.
Karikót nemrég az Emberi Méltóság Tanácsa is kitüntette.