Ingyen nyaralhatnak a Magyarországi Református Egyház támogatásával működő Bárka táborban az Országos Mentőszolgálatnál dolgozók gyermekei. A szervezőknek azért esett a választásuk rájuk, mert az egészségügyben dolgozó szülők sokszor a családdal töltött percekről is lemondtak annak érdekében, hogy életeket mentsenek. „Ezáltal egy kicsit mi is tehermentesítjük őket” – jelentette ki az Indexnek Gőbel Gergely, a tábor projektmenedzsere.
Tavaly márciusban, a járvány első hulláma idején hatalmas összefogás indult az egészségügyi dolgozókért. Esténként kiálltak az emberek az erkélyre azért, hogy nekik tapsoljanak, míg mások süteményt vagy pizzát sütöttek, és adományként tették le a kórházak portáira. Az idő előrehaladtával a segítő kezdeményezések azonban egyre inkább elhalványultak, de szerencsére még máig vannak mozgalmak, amelyek hálájukat fejezik ki azoknak, akik fáradhatatlanul helytálltak az elmúlt időszakban.
Idén nyáron a Magyarországi Református Egyház támogatásával működő Bárka tábor is köszönetet mond azzal, hogy lehetőséget biztosít arra, hogy a mentősök gyermekei ingyen táborozhassanak. Felhívásukra végül húsz mentősgyermek jelentkezett, akik idén augusztusban két turnusban üdülhetnek Balatonfenyvesen.
Szeretnénk egy kicsit tehermentesíteni azokat, akik a pandémia alatt a legtöbbet tették le az asztalra
– jelentette ki az Indexnek Gőbel Gergely, a Bárka tábor projektmenedzsere.
„Meggyőződésünk, hogy a járványt a mentősök gyerekei is megsínylették, hisz míg mások szülei otthon tudtak maradni, tudtak szabadságot kivenni, ők sok esetben egyedül küzdöttek meg a digitális oktatás okozta nehézségekkel. Emellett sok egészségügyi dolgozót más városokba vezényeltek, de voltak, akik a fertőzésveszély miatt maradtak külön a családjuktól, ami akár hetekre, hónapokra megnehezítette a közös együttlétet” – mutatott rá a szervező. Hozzátette: a mentősgyermekek mellett sok olyan lurkó is érkezik hozzánk, aki valamilyen krízishelyzetet élt át, a résztvevők 30-40 százaléka hátrányos helyzetű, és legalább 50 százalékuk nehéz sorsú. Az élménypedagógián alapuló foglalkozásokon jobban megismerhetik önmagukat, de az együttműködést és az elfogadást is megtanulják.
Ahogy tavaly, úgy idén is megnehezítette a járvány a szervezők munkáját, sokáig kétséges volt, hogy lehet-e egyáltalán napközis vagy ottalvós táborokat szervezni. Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő három héttel ezelőtt a Kormányinfót jelentette be, hogy június 1-jétől minden tábort meg lehet tartani.
„Mivel évi 1500-1600 gyerek fordul meg nálunk, már korábban megkezdtük a szervezést, és csak reménykedni tudtunk, hogy a munkánk nem vész kárba. Nagyon örültünk a bejelentésnek, még annak ellenére is, hogy néhány turnust elhalasztottunk, későbbre ütemeztünk, de úgy néz ki, hogy június 21-én mi is elstartolunk” – mesélte Gőbel Gergely.
A fertőzésveszély csökkentése érdekében a táborokat a következő óvintézkedések mellett lehet megszervezni:
Az Indexnek korábban Tóth Béla, a Táborfigyelő vezetője beszélt arról, hogy a gyerekeknek nagy szüksége van a szabadságra és az önfeledt játékra azok után, hogy hosszú hónapokig online tanultak, nem találkoztak kortársaikkal.
„Minden évben meg kell tudni oldani a szülőknek, hogy a gyerekek felügyelete biztosítva legyen, amíg ők dolgoznak. Nagyon sokan a koronavírus hatására már kivették a szabadságuk egy részét, és így a nyár megoldása még nagyobb terhet ró a családokra” – mondta lapunknak Tóth Béla, aki arról is mesélt, hogy a kínálat nagyon széles, a szülők és a gyerekek 800 tábor ajánlatai közül válogathatnak.
„Két évvel ezelőtt több mint 215 ezer gyerek töltötte el a vakációjának egy részét táborban, míg 2020-ban a koronavírus miatt ez a szám 165 ezer főre csökkent. Idén a táborozók bíznak abban, hogy ismét egyre több család tudja igénybe venni a táboroztatás lehetőségét, amire utal az is, hogy a hivatalos bejelentés óta folyamatosak a táborok foglalásai” – elemezte az elmúlt éveket a Táborfigyelő vezetője.
(Borítókép: Résztvevők a Bárka tábor megnyitóján a Balatonfenyvesi Református Gyermek- és Ifjúsági Üdülőben 2020. augusztus 4-én. Fotó: Varga György / MTI)