Index Vakbarát Hírportál

Az Európai Bíróság elé idézték Magyarországot a szennyvízkezelés ügyében

2021. június 9., szerda 20:41 | aznap frissítve

Az Európai Bizottság úgy határozott, hogy az Európai Unió luxembourgi székhelyű bírósága elé idézi Magyarországot a települési szennyvízkezeléséről szóló irányelv követelményeinek be nem tartása miatt – közölte az uniós bizottság szerdán.

Az MTI beszámolója szerint az irányelv értelmében a tagállamoknak biztosítaniuk kell, hogy a városi agglomerációk megfelelően gyűjtsék és kezeljék szennyvizeiket, és ezáltal kiküszöböljék vagy csökkentsék azok összes nemkívánatos hatását. Döntésének indoklásában az Európai Bizottság emlékeztetett: az európai zöld megállapodás szennyezőanyag-mentességi célkitűzést irányoz elő az EU és tagállamai számára.

Az uniós jogszabályokban lefektetett előírások teljes körű végrehajtása fontos az emberi egészség és a természetes környezet hatékony védelméhez. A kezeletlen szennyvíz káros baktérium- és vírusszennyeződéseket tartalmazhat, ami kockázatot jelent az emberi egészségre nézve. Ezen túlmenően számos olyan tápanyag – például nitrogén és foszfor – található benne, amely károsíthatja az édesvízi és a tengeri környezetet azáltal, hogy túlzott algaképződést vált ki, megfojtva az egyéb életformákat: ez az úgynevezett eutrofizáció – írták. Tájékoztatásuk szerint

Magyarországon 22 agglomeráció még mindig nem felel meg az irányelvnek,

mivel nem biztosít minden lakosa számára a települési szennyvíz gyűjtésére szolgáló rendszert vagy azonos szintű környezetvédelmet biztosító alternatívát. Gyűjtés hiányában a szennyvizet nem lehet az uniós jog által megkövetelt módon kezelni. Emellett Magyarország öt másik agglomeráció esetében nem biztosít alaposabb tisztítást – közölték.

Az Európai Bizottság 2017 februárjában felszólító levelet küldött az illetékes magyar hatóságoknak, amelyet 2017 decemberében indokolással ellátott vélemény követett.

Jóllehet a magyar hatóságok szorosan együttműködtek a bizottsággal, a már megépített gyűjtőrendszerekhez való csatlakozás alacsony aránya és az egyedi rendszerek vagy más megfelelő intézkedések használatának magas aránya alapján a brüsszeli testület arra a következtetésre jutott, hogy a magyar hatóságok nem bizonyították a fent említett agglomerációk megfelelését.

Települési szennyvíz nem megfelelő kezelése miatt az Európai Bizottság Magyarország mellett

Rovatok