Index Vakbarát Hírportál

Emberi csontkollekciót szortíroznak Tihanyban

2021. június 9., szerda 17:00

Tudósok vizsgálják azokat az emberi maradványokat, amelyeket még április végén, a régészeti feltárás kezdetén emeltek ki a tihanyi apátság Királykriptájából.

A Bölcsészettudományi Kutatóközpontban (BTK) az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat támogatásával megvalósuló munkát a BTK Archeogenomikai Intézet szakemberei végzik Mende Balázs Gusztáv és Szécsényi-Nagy Anna vezetésével.

A csontokat – amelyek három nagyon rossz állapotú faládában voltak elhelyezve – a közelmúltban emelték ki I. András király sírlappal fedett, 1953-ban megalkotott sírépítményéből. Az emberi maradványok között egyaránt lehetnek nagyon korai, a királyi, hercegi temetkezések időszakából származó csontok, illetve a XVII–XVIII. századi temetkezésekből származók, hiszen később is temetkezési célra használták az altemplomot.

A régészeti feltárás folyamatáról és a kutatás fejleményeiről több kisfilm is készült, amelyeket a Tihanyi Bencés Apátság YouTube-csatornáján nézhetnek meg az érdeklődők. 

A Szilárd kősziklára – a Tihanyi Királykripta régészeti feltárása című sorozat negyedik részében Mende Balázs Gusztáv paleoantropológus, az MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpontjának tudományos főmunkatársa elmondta, hogy

a kutatók most azt a feladatot tűzték maguk elé, hogy rendet rakjanak az „emberi csontkollekcióban”,

és ezt a munkát egyfajta fura puzzle-játékként jellemezte.

Az már most látszik – tette hozzá Mende Balázs Gusztáv –, hogy legalább öt egyénről van szó, és többségében felnőtt férfiak maradványait találták meg, bár kisgyermekek csontjai is előkerültek.

A feltárt Királykriptát az ásatások befejezése után majd a nagyközönség is megtekintheti, illetve a munkálatok eddigi eredményeiről Mihályi Jeromos perjel, a Tihanyi Bencés Apátság elöljárója és a feltárást végző Eötvös Loránd Kutatási Hálózat sajtótájékoztatón számol be a jövő hét elején.

Rovatok