Még mindig házilag, többnyire letölthető szerződésminták alapján készül az lakásbérleti szerződések nyolcvan százaléka. Tóth Ádám, a Magyar Országos Közjegyzői Kamara elnöke szerint ezek a szerződések mindkét szerződő félnek súlyos buktatókat rejtenek magukban. A kérdés aktualitását pedig az adja, hogy a jövő héten hirdetik ki a felvételi ponthatárokat, ami után elindul a roham az albérletekért. Nem mindegy tehát, hogy milyen szerződést kötnek egymással a felek.
Az elmúlt egy évben a koronavírus-járvány hatására csökkent a kiadó lakások iránti kereslet, mégis egyre több lakásbérleti ügyben fordulnak közjegyzőhöz, mindenekelőtt azért, hogy bebiztosítsák magukat a problémás bérlőkkel szemben.
Tízből kilenc, közjegyző előtti lakásbérleti ügyben a bérbeadó a beköltözés féltételéül szabja, hogy a bérlő közjegyző előtt tett nyilatkozatban, végrehajtás terhe mellett vállalja: ha a szerződés megszűnik, a lakást személyes ingóságaitól kiüríti, és azt elhagyja.
Tóth Ádám, a Magyar Országos Közjegyzői Kamara elnöke elmondta:
Egyre tudatosabbak a bérbeadók, már nem csak azok fordulnak közjegyzőhöz, akik egyszer megégették magukat. A lakástulajdonosok legnagyobb kockázatnak a kiköltözni nem akaró bérlőt tartják, de sokan kérnek végrehajtható nyilatkozatot a bérleti díj és a rezsiköltségek megfizetésére is.
A kamarai vezető szerint sokan nem tudják, hogy a kiköltözési nyilatkozat a bérletidíj-tartozás esetére nem biztosít közvetlen végrehajthatóságot, csak a szerződésszegő bérlő kiköltöztetését segíti. Holott a problémás ügyek kilencven százalékában nemfizetés miatt mondják fel a lakásbérleti szerződéseket.
A közjegyzők tapasztalata szerint azokban a lakásbérleti ügyekben, amelyeknél készül közjegyzői okirat, elenyésző százalékban van szükség végrehajtásra. Az a bérlő ugyanis, aki közjegyző előtt vállalt kötelezettséget, általában komolyan veszi a teljesítést. Ha mégis probléma van, akkor a bérbeadónak ügyelnie kell arra, hogy a törvényi előírásoknak megfelelően járjon el:
Az ingatlan kiürítésének kezdeményezésére, végrehajtásra csak ezeket a lépéseket követően kerülhet sor. A közjegyzői kamara elnöke szerint továbbra is komoly probléma, hogy a bérleti szerződések nyolcvan százaléka házilag, internetről letöltött szerződésminták alapján készül. Ezek a szerződések legtöbb esetben nem az adott jogviszonyra szabottak, egymásnak ellentmondó kikötések vannak bennük, és sokszor tartalmaznak jogszerűtlen szankciókat a bérlővel szemben.
Nincs például szabályozva, hogy mikor kell kiüríteni és milyen állapotban kell visszaadni az ingatlant, mi számít rendes felmondási oknak, vagy milyen módon kell megfizetni a bérleti díjat.
Sokan felmondási okként írják bele azt is, ha a szomszéd panaszt tesz a bérlőre, miközben nincs meghatározva, hogy mi számít panasznak, kinél és hányszor kell jelentenie a szomszédnak ahhoz, hogy az szerződésszegésnek minősüljön.
A felek sokszor nincsenek tisztában azzal, mit írnak alá, és ez milyen következményekkel járhat rájuk nézve
– állítja Tóth Ádám.
Számos esetben olyan fogalmakat használnak a szerződésekben, amelyek jelentésével nincsenek tisztában, vagy amelyek annyira általános jelentéssel bírnak, hogy később jogvitához vezethetnek.
Az ilyen szerződésekkel összességében az a legnagyobb gond, hogy éppen akkor nem nyújtanak védelmet, amikor vitás helyzet áll elő. Ráadásul hiába tett a bérlő közjegyző előtt nyilatkozatot a lakbér megfizetésére, ha a bérleti szerződés tartalma nem felel meg a jogszabályoknak, nem indítható meg vele szemben a végrehajtás.
A kamara elnöke úgy látja, hogy
Sokan a bérleti szerződés elkészítésén szeretnének spórolni, pedig egy-egy ilyen hiba akár több hónapnyi bérleti díj összegébe is kerülhet.
Tóth Ádám szerint a bérbeadó és a bérlő szempontjából is az a legbiztonságosabb megoldás, ha a bérleti szerződést közjegyzői okiratba foglalják. Ebben az esetben a szerződés biztosan megfelel a jogszabályoknak, a bérlő jogai nem sérülhetnek, és a bérbeadó is garanciát kap arra, hogy szerződésszegés esetén hatékonyan fel tudjon lépni a bérlővel szemben.
Lakásbérleti kisokos
(Forrás: Magyar Országos Közjegyzői Kamara)
(Borítókép: Csomor Ádám / Index)