Ambulanciát nyitottak tavasszal a Nyírő Gyula Kórházban azoknak, akiket a koronavírus lelki utóhatásai kínoznak. Az intézmény pszichiátriai igazgatójától megtudtuk, hogy a most jelentkezők szeptemberre kaphatnak időpontot. Jó hír viszont, hogy a betegek számára kifejlesztett terápiák hatásosnak bizonyultak.
Noha a járványt a nyári hónapokra sikerült visszaszorítani, még mindig sokan vannak azok, akik poszt-Covid-szindrómától szenvednek.
A betegségnek vannak fizikai tünetei, ezek az úgynevezett vírusfertőzés utáni maradványtünetek. Idetartozik például a légszomj, az erős szívverésérzés és a szaglás-, illetve ízlelészavar. Ugyanakkor – miután a szakemberek rájöttek, hogy szinte minden poszt-Covid-szindrómás betegnek van valamilyen mentális tünete – leggyakrabban szorongás, egyfajta általános aggodalom; az ő ellátásukat is megszervezték, és április elején külön ambulanciát nyitottak számukra az Országos Mentális, Ideggyógyászati és Idegsebészeti Intézet – Nyírő Gyula Kórházban.
A tavaszi nagy roham után mostanra valamelyest fellélegeztünk, de ez annak is köszönhető, hogy időközben több orvossal és pszichológussal bővítettük a csapatot, így mostanra elfogadható várólistával tudunk dolgozni. Aki most keres bennünket a koronavírus lelki utóhatásai miatt, az körülbelül szeptemberre kap időpontot
– erről Kéri Szabolcs, az intézmény pszichiátriai igazgatója számolt be az Indexnek.
A fertőzésen átesettek körülbelül harminc százalékánál jelentkezik valamilyen idegrendszeri, mentális probléma, de három-négy hónap intenzív terápia után a legtöbben túl vannak betegségen. A páciensek öt csoportba sorolhatók:
A koronavírus nemcsak új típusú ellátásokra teremtette meg az igényt, de a már meglévő ambulanciákra, intézményekre is hatalmas nyomást helyezett.
A Covid óta egyértelműen nagyobb teher van a pszichiátriákon. A jelenség hátterében az áll, hogy sajnos egyre több olyan pácienst hoz be a mentő, akinek alkohol- és drogproblémák miatt van szüksége segítségre. Emellett a járvány okozta kiszámíthatatlanság, bizonytalanság és félelem is sokakban indított el negatív folyamatokat, amiket minél hamarabb meg kell állítani
– jelentette ki Kéri Szabolcs, aki szerint szintén égető probléma, hogy bár ritkábban, de a koronavírus skizofréniaszerű tüneteket is elő tud idézni, de súlyos utóhatás lehet többek közt a stroke is.
A szakember a negyedik hullámról szólva kiemelte, hogy a többi egészségügyi intézményhez hasonlóan ők is készülnek a mostaninál több megbetegedésre. „Bízunk benne, hogy az újabb hullám már nem lesz olyan intenzív, mint a harmadik, és ha ez a várakozás bejön, akkor idővel a mentális poszt-Covid-szindróma is kivonul majd a történelemből” – jelentette ki a pszichiáter.
(Borítókép: A Nyírő Gyula Kórház – Országos Pszichiátriai és Addiktológiai Intézet. Fotó: Balaton József / MTI)