Index Vakbarát Hírportál

Népszavazást kezdeményez a Momentum a Pegasus-ügyben

2021. augusztus 5., csütörtök 18:01

Népszavazást kezdeményez a Momentum a Pegasus-botránnyal kapcsolatban, összesen öt kérdésre várnának választ.

Hajnal Miklós, a párt elnökségi tagja közölte: szerintük a magyar jogállamiság válságban van, mivel „Varga Judit aláírásával bárkit megfigyelhet a kormány, ha az a politikai érdekükben áll”.

A politikus azt mondta, hogy szeretnék megragadni a „azt a rövid időtartamot”, amíg a kormányon kívül mások is tudnak népszavazást kezdeményezni, ezért felkeresték az Alkotmánybíróságot. A párt a népszavazáson az alábbi öt kérdést szeretné feltenni: 

  1. Egyetért-e Ön azzal, hogy a nemzetbiztonsági szolgálatok a titkos információgyűjtést kizárólag bírói engedélyezéssel végezhessék?
  2. Egyetért-e Ön azzal, hogy a nemzetbiztonsági titkos információgyűjtés csak célhoz kötötten és részletes törvényi feltételek fennállása esetén valósulhasson meg?
  3. Egyetért-e Ön azzal, hogy a titkos információgyűjtés közben a gyónási titok, a védői titok és az emberi méltóság ne sérülhessen?
  4. Egyetért-e Ön azzal, ha a nemzetbiztonsági szolgálat a kivételes esetben már megkezdett titkos információgyűjtésre vonatkozó utólagos bírói engedélyt nem kapja meg, az érintett személyt automatikusan értesíteni kelljen a jogosulatlan megfigyelés tényéről?
  5. Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés kötelezze a nemzetbiztonsággal foglalkozó állandó bizottságát a „Pegasus lehallgatási botrány” kivizsgálására és kötelezze az igazságügyért felelős miniszter nemzetbiztonsági feladatok ellátása során végzett engedélyezési tevékenységével kapcsolatos jelentéstételre?

„Reméljük, engedélyezik a kérdések feltételét, és a Momentum Mozgalommal elkezdhetjük az aláírásgyűjtést ezekben a kérdésekben, hogy végre a valódi problémákról legyen szó a kormány figyelemelterelése helyett!” – zárta bejegyzését Hajnal Miklós. 

Magyarország egy a tízből

Egy nemzetközi együttműködés eredményeként derült ki, hogy tíz ország  – köztük Magyarország – kormányzata megvásárolta az NSO nevű izraeli cég Pegasus nevű kémprogramját. A megfigyelt személyek között szerepel

Guardian korábban azt írta, hogy a Pegasus magyarországi használatáról Orbán Viktor magyar és Benjamin Netanjahu akkori izraeli miniszterelnök egyik 2017-es találkozóján születhetett megállapodás. Bár az NSO egyik korábbi alkalmazottja megerősítette, hogy Magyarország ügyfél, maga a cég azt is tagadja, hogy elfogad utasításokat az izraeli kormánytól. Az Orbán-kormányzat határozottan cáfolja, hogy Magyarországon törvénytelen adatgyűjtés folyt volna, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a Pegasus-botrányt politikai hisztériának nevezte

Rovatok