Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) Indexhez is eljuttatott sajtóközleménye szerint a kormány az Országgyűlés döntésének megfelelően közérdekű vagyonkezelő alapítványt hozna létre a Fudan Egyetem előkészítésére. E szerint a hatástanulmányok és tervek elkészítése után az egyetem megépítéséről
népszavazás
fog dönteni.
Az alapítvány bejegyzésének folyamata a kérelem benyújtásával megkezdődött. A beruházás előkészítését a Palkovics László kormánybiztos vezetésével felálló öttagú kuratórium vezényelheti le.
Az alapítvány kuratóriumának elnöke Palkovics László, a Budapest Diákváros megvalósításáért, valamint a Fudan Egyetemért felelős kormánybiztos. A testület tagjai Szilas Cecília miniszterelnöki főtanácsadó, Horváth Levente, a Magyar Nemzeti Bank elnöki főtanácsadója, Kovácsics Iván miniszteri tanácsadó és P. Szabó Sándor, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Kína-tanulmányok Tanszék tanszékvezetője.
A kormány 2022 végéig szabott határidőt, az alapítványnak addig kell beszámolnia az Országgyűlésnek az előkészítési munkáról és a várható költségekről.
Karácsony Gergely budapesti főpolgármester csütörtökön jelentette be, hogy a fővárosi közgyűlés szeptember 1-jei ülésén kérni fogja a testületet, hogy vonja meg a támogatást a Fudan Egyetem budapesti campusának megépítésétől. A politikus ezzel régi fenyegetését váltaná valóra. Azzal indokolja, hogy az Orbán-kormány feláldozza a Diákváros tervét. Ez több mint tízezer magyar egyetemi hallgatónak és tanárnak biztosítana korszerű tanulási és lakhatási körülményeket a Budapest Diákváros – Déli Városkapu Fejlesztési Program helyszínén. Kormányzati álláspont szerint a két terv nem zárja ki egymást, a Fudan Egyetem budapesti campusa nem vesz el területet a Diákvárosétól.
Áprilisban egy kiszivárgott minisztériumi előterjesztésből derült ki, hogy körülbelül 540 milliárd forintos kínai hitelből, kínai munkásokkal épülhet meg az ismert kínai felsőoktatási intézmény campusa Budapesten.
(Borítókép: Palkovics László. Fotó: Illyés Tibor / MTI)