Jövőre még beleférne az iparűzési adó megfelezése, érdemes is rajta elgondolkodni, de a döntéssel meg kell várni azt, hogy mit hoz a járvány negyedik hulláma – jelentette ki Parragh László.
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke a Népszavának azt mondta:
az idei év pozitív tapasztalatai alátámasztanák az intézkedés jogosságát.
„Ha újra terítékre kerül a kérdés, akkor iparkamarai elnökként nem is tehetnék másként, mint hogy támogatom az erre vonatkozó javaslatot” – tette hozzá Parragh László.
Kiss Ambrus budapesti főpolgármester-helyettes már nem volt ennyire lelkes a felvetéssel kapcsolatban. Azt mondta: nehezen lesz alátámasztható a lépés, különösen annak fényében, hogy
AZ ÁLLAM JÓVAL TÖBB ADÓT SZEDETT BE, MINT A VÁLSÁG ELŐTT, MIKÖZBEN AZ ÖNKORMÁNYZATOK EBBŐL SZÁRMAZÓ BEVÉTELEIT ERŐTELJESEN CSÖKKENTETTE.
Parragh László mindeközben azt is hangoztatta, hogy a jelenlegi iparűzésiadó-rendszer nem igazságos. „Az iparűzési adót jobban szét kellene teríteni. A jelenlegi rendszer nem segíti a gazdaság fejlődését, és az önkormányzatok számára sem kedvező, így ezt előbb-utóbb ki kell dobni, és egy új rendszert alkotni.”
De ennek most nincs itt az ideje. Ki kell várni a választásokat, mivel most nem lehetne erről korrekt szakmai vitát lefolytatni, hiszen rögtön a politikai csatatér közepére kerülne az erről szóló elképzelés
– részletezte.
Kiss Ambrus ezzel kapcsolatban azt mondta, hogy „egy jobb világban az iparűzési, illetve a társasági adó átalakítása szakmai, versenyképességi kérdés lenne, de Magyarországon kényszerítő és fegyelmező eszköz”.
Ha az ipa beolvad a nagy közös kasszába, akkor évente lesz döntés az elosztásáról, mint a szociális hozzájárulás esetében, amit az egészségügyi kassza és a nyugdíjalap között osztanak meg. Ez politikailag teljesen kiszolgáltatottá tenné az önkormányzatokat
– vélte a főpolgármester-helyettes.