Péntek este zajlott az ellenzéki előválasztás miniszterelnök-jelöltjeinek második vitája, elemző segítségével értékeljük az aspiránsok teljesítményét.
A miniszterelnök-jelöltek második televíziós vitája sokkal több feszült pillanatot hozott, mint az első. Pulai András, a Publicus Intézet stratégiai igazgatója két okot lát ennek hátterében: az egyik, hogy a formátum és a témák is ebbe az irányba vitték, a másik a kampány élesedése.
Az első vitán inkább arra volt szükség, hogy a jelöltek bizonyítsák, együtt tudnak működni. A kampány mostani dinamikája viszont azt kívánja, hogy megmutassák a különbözőséget, főleg annak tükrében, hogy a jelölteknek vélhetően van információjuk arról, hogy éppen ki áll a legjobban.
Pulai András az Index kérdésére mind az öt jelölt péntek esti karakterét jellemezte:
Pulai András szerint
Jakab Péter relatív pozícióromlásban van. Leesett a színpadról, és van egy strukturális hátránya is, az ország azon választócsoportjaiban erős, amelnyek tagjai nem igazán vesznek részt az előválasztáson. Ez a kettő együtt hat rá, és a negyedik helyre tolhatja.
Ezzel Márki-Zay Péter futhat be harmadikként, és legalább 15 százaléknyi támogatottság esetén juthat a második fordulóba, ha egyik jelölt sem lépi át az 50 százalékos szavazatarányt az első körben.
Márki-Zay Péter feljövőben van, és erősen aspirál a harmadik helyért. A vitán mutatott szakértői imidzs erősítette a megérkezését.
Dobrev Klára és Karácsony Gergely azzal nyertek, hogy nem veszítettek, mert a vita után is megtartották az első két helyet. Fekete-Győr András viszont ezúttal sem hozott miniszterelnöki karaktert, és lehet, hogy önmagához képest jól szerepelt, de nem került más polcra.
Látszik, hogy verseny van, mindenki kicsit mozdult abba az irányba, amiben, úgy gondolja, hogy hátrányban van, és próbálták jobban kidomborítani a karaktereket.
Az elemző kifejtette, hogy az első vitán Karácsony Gergely igyekezett az érzelmekre is hatni olyan történetekkel, amelyek inkább a szívet fogják meg. Most már többen készültek ilyennel, például Jakab Péter az édesapja intelmeiről beszélt az utolsó egy percben, ez segíti az érzelmi azonosulást.
Karácsony Gergelyt sokszor éri az a vád, hogy nem belemenős típus, de most konfrontatívabb stílusa volt. Fekete-Győr András felkészültségével összefüggésben merültek fel kérdőjelek, ezt adatokkal és szakpolitikai javaslatokkal próbálta ellensúlyozni.
Egy kicsit mindenki átment a másik térfelére, nem feltétlenül csak politikában, hanem karakterben is.
Pulai András hozzátette, hogy a szavazás szempontjából is van jelentősége egy ilyen vitának, és két versenyt lát:
Az első és a harmadik helyért. A harmadik pozícióért van versenyben Márki-Zay Péter és Jakab Péter. Ez befolyásolhatja Karácsony Gergely és Dobrev Klára versengését is, mert ha valaki feljebb jön, a másiktól vehet el szavazókat.
Ha az első fordulóban egyik miniszterelnök-jelölt sem lépi át az 50 százalékos szavazatarányt, második kört is tartanak október 4–10. között. A második fordulóba jutáshoz el kell érni a 15 százalékot, a „döntőben” hárman szerepelhetnek, és közöttük is lesz egy harmadik vita.
(Borítókép: Bodnár Patrícia / Index)