A választókerületek korábbi eredményei alapján a Demokratikus Koalíció jelöltjeinek többsége elvérzik a 2022-es megmérettetésen.
Csütörtök este óriási győzelemként ünnepelte a Demokratikus Koalíció, hogy Dobrev Klára megnyerte a miniszterelnök-jelölti verseny első fordulóját. A párt jelöltje többször is megismételte, hogy „le fogja bontani Orbán rendszerét”. Mielőtt azonban ehhez hozzákezdhetne, a Fidesz jelöltjeit kell legyőznie.
Az Index Kibeszélő című műsorában Mráz Ágoston politikai elemző Gyurcsány Ferenc pártjának jósolta a (Fidesz után) legnagyobb frakciót. Ennek apropóján most azt néztük meg, hogy a 106 egyéni választókerületben az előválasztáson diadalmaskodó DK-s aspiránsoknak hol van valódi esélyük arra, hogy egyéni képviselői mandátumot szerezzenek.
A 106 egyéni választókerületből 32-ben nyert DK-s aspiráns
(beleszámítva egy májusban kötött választási megállapodás alapján a Magyar Liberális Párt két jelöltjét, Bősz Anett elnököt, aki Pest 1. sz. választókerületében és Sermer Ádámot, aki Borsod-Abaúj-Zemplén 7-esben győzött).
Nem hivatalos közlések szerint Budapesten a jelenlegi kormánypártok saját jelöltjeiktől a tisztes helytállást várják el, egy vagy két egyéni mandátum megszerzésénél jobb eredmény – jelen körülmények közepette – igazi meglepetés lenne.
A fővárosban négy jelölti pozíciót szerzett meg a DK. A VI.–VII. kerületet magában foglaló 5-ös körzetben Oláh Lajos számíthat a legnagyobb arányú 2022-es győzelemre, hiszen nyert már 2018-ban is, most pedig az ellenzéki összefogás együttes támogatását is maga mögött tudhatja.
Kőbányán Burány Sándor helyett most az MSZP-t a DK-ra cserélő Arató Gergely indul. Bár az előző választáson nagyon szoros versenyben győzte le a baloldal György Istvánt, ha az összefogásban részt vevő pártok korábbi összeadott támogatásának akár csak felét Arató neve mellé írjuk, nem kétséges a győzelme.
Varjú László eleve annak a tizenegy fős klubnak a tagja, akiknek már az előválasztáson sem volt ellenfelük. Most is ő a 11-es körzet parlamenti képviselője, tehát az összefogás támogatásával már szinte biztos, hogy ő lehet jövőre is a parlamenti patkóban Újpest képviselője.
Kockázatot vállalt a DK Barkóczi Balázs budapesti jelölésével, a párt szóvivőjének ugyanis semmiféle helyi beágyazottsága nincs, jelenleg Isaszeg önkormányzati képviselője. Itteni indulása abból a szempontból is meglepő, hogy a városrész képviselője jelenleg is DK-s (a parlamenti és polgármesteri széket cserélgető Hajdú László), akit ellenfelei is jó politikusnak tartanak. A 2018-as eredmények alapján nagyon szoros küzdelem várható, a 12-es körzetben a Fidesz egy alkalmas jelölttel meglepetést okozhat.
Bács-Kiskun megye kecskeméti körzetében már 2018-ban is rajthoz állt az előválasztást most megnyerő Szőkéné Kopping Rita. DK-s jelöltként akkor kevesebb mint 3600 szavazatot kapott; a mandátumot pedig a fideszes Salacz László több mint 25 500 vokssal vitte el. Ez nem az a körzet, ahol az ellenzéknek fű terem.
Nagyjából ugyanez mondható el Bács megye 3-as és 5-ös körzetéről is. Nem látszik az az ellenzéki erő, amely Magóné Tóth Gyöngyi, illetve Horváth Károly Roland szekerét megtolva elütné a Fidesz jelöltjeit (várhatóan Font Sándort és Bányai Gábort) mandátumuk ismételt megszerzésétől.
Pécsett a 2-es körzetben éles verseny várható. A DK itt jelöltet cserélt, Nagy Ferencet az MSZP-ből különös körülmények között közelmúltban kizárt Szakács Lászlóra váltotta. Neki jó esélye van, hogy elhappolja a mandátumot Hoppál Péter elől (ha őt indítják).
A 4-es baranyai körzet a korábbi eredmények tükrében még inkább a Fidesznek kedvező terület.
Abból a szempontból indikátornak tekinthető, hogy egy országos politikában ismeretlen jelölt (Szarkándi Lajosné) mögött mekkora plusz felhajtóerőt jelenthet a hatpárti összefogás.
Békés megye 2-esben 2018-ban a Jobbik és a DK még egymás ellen indult, de hiába rakjuk most egy bővített csapatba őket, nem nagyon látszik, hogy Kondé Gábor az első helyen végezhetne a hivatalos megmérettetésen is. Erre Leel-Őssy Gábornak sincs sok esélye a 3-as, gyulai körzetben.
A korábban drogliberalizáció mellett szót emelő Sermer Ádám (aki 2019-ben még a Magyar Liberális Párt főpolgármester-jelöltje volt) nem különösebben ismert Mezőkövesd környékén. Szemben Tállai Andrással, aki államtitkári időszakában komoly költségvetési forrásokat hozott a városnak, és a helyi futballcsapat elnöke. Fordulat tehát Borsod-Abaúj-Zemplén megye 7-es körzetében sem várható.
Fejér megye 3-as és 5-ös választókerületében is DK-s jelölteknek szavaztak bizalmat a változást akarók, azonban kisebb csoda lenne, ha Balázs Péter és Kertész Éva győzne 2022-ben.
Győr-Moson-Sopron a Fidesz számára hosszú idő óta erős bástya. Itt is irányadó lehet a jobboldali bölcsesség: nem előválasztást, hanem választást kell nyerni. Erre sem az 1-es körzetben győztes Jancsó Zitának, sem a 2-esben előválasztási sikert arató Gasztonyi Lászlónak nincsenek túl biztató kilátásai, bár előbbinek kicsivel talán jobb az esélye.
Igazi politikai ínyencséget tartogat viszont Kósa Lajos debreceni választókörzete. 2022-ben itt nagyon szoros küzdelem várható. Ha figyelembe vesszük, hogy a Fidesz Budapesten visszavonta emblematikus politikusait az egyéni körzetekből, nem lennénk meglepve, ha a jelenlegi országgyűlési képviselőjüket, a Fidesz alelnökét sem engednék kockáztatni. Itt indul ugyanis a DK elnökségi tagja, Varga Zoltán, aki országos ismertségű politikusként az összefogás támogatásával jó eséllyel fordíthatja balra Hajdú-Bihar megye 1-es körzetét.
Noha 2018-ban Egerben a Jobbik mostani polgármestere, Mirkóczki Ádám csak a második helyen végzett, a DK-s Berecz Mátyás 2022-ben megfordíthatja Heves megye 1-es körzetét. Ez a választókerület azok közé tartozik, ahol a DK–Jobbik-megállapodás nagy valószínűséggel mandátumra váltható. Hasonló a helyzet a szolnoki körzetben. Jász-Nagykun-Szolnok megyében a DK részéről Sziráki Pál fordíthat, Tatabányán Konczer Erik, Salgótarjánban pedig – kis szerencsével – Godó Beatrix.
Noha Pest 1-es, érdi körzetét még fideszes honatya képviseli a parlamentben, ez könnyen fordulhat. A többé-kevésbé liberális választókerületben lévő Érd városát például a volt szabaddemokrata politikus, Csőzik László vezeti polgármesterként, felesége pedig a DK színeiben közös ellenzéki jelöltté váló (a Magyar Liberális Párt elnöke) Bősz Anett.
Pest 8-as, szigetszentmiklósi körzetében is inkább az ellenzéknek áll a zászló, itt Jószai Teodóra az esélyes, a 11-esben viszont Jánosi-Lesi Ágotával szemben inkább a fideszes Pénczél Károly.
Kaposváron is csak Szita Károly polgármester tűnik kirobbanthatatlannak a városvezetői székből. Könnyen lehet, hogy Somogy 1-ben az országgyűlési mandátumot Varga István 2022-ben elveszi a fideszes Gelencsér Attilától.
Szabolcs-Szatmár-Bereg megye 4-es körzete erősen fideszes területnek számít. A vásárosnaményi jogász, Sápi Mónika minimális eséllyel szállhat csak ringbe a 2022 tavaszi választáson, így itt nem várható a Fidesz leváltása. Ugyanez a helyzet Tolna 2-esben, kicsi a valószínűsége, hogy Dombóváron és környékén Szabó Lóránd fordítani tudna.
Hatalmas közfigyelem irányult Vas megye 1-es körzetére. Szombathelyen végül – szoros versenyben – Czeglédy Csaba legyőzte Ungár Pétert, így ő lesz a kihívója (minden bizonnyal) Hende Csabának.
A korábbi erőviszonyok szerint ez igazi csatatérkörzet, a folyamatban lévő Borkai-ügy miatt nehéz megjósolni a nyertest.
Veszprém megyében legfeljebb csak megszorítani tudja a Fidesz jelöltjét a DK. Az 1-es, Veszprém-központú körzetben Csonka Balázs, a 2-esben Benedek Szilveszter feladata pedig maximum a tisztes helytállás lehet. A zalaegerszegi központú Zala megyei 1-es körzetben nagy vereség néz ki Csidei Irénnek, ez az ellenzéki összefogás számára igazi vesztőhely.
A DK előválasztási sikerének utolsó helyszíne Zala 3. A nagykanizsai körzetben már 2018-ban is megmérette magát Horváth Jácint, de csak a harmadik helyen futott be. Előtte végzett a Jobbik jelöltje, de itt a két párt összefogása sem biztos, hogy elég lesz a Fidesz képviselőjének leváltására. Ezzel együtt szoros küzdelem várható.
Összességében az látható, hogy hiába szerezte meg magának az előválasztáson a legtöbb körzetet a Demokratikus Koalíció, az éles versenyben 32-ből csupán tizenkettőt vagy tizenhármat lesz képes országgyűlési képviselői helyre váltani.
(Dobrev Klára a DK sajtótájékoztatóján 2021. szeptember 30-án. Fotó: Bodnár Patrícia / Index)