Rendkívüli sajtótájékoztatót tartott kedden délelőtt a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ). Az eseményen bejelentették, hogy közös sztrájkbizottságot alakítanak az oktatás problémáinak megoldása érdekében. A sztrájktárgyalásokat már tavaly márciusban megkezdték, de a pandémia miatt haladékot adtak a kormánynak. A szakszervezetek most ismét lépnek, elsősorban béremelést és tehercsökkentést követelnek.
„2018 óta kongatjuk a vészharangot, hogy ha a pedagógushiány, a rendkívül alacsony bérek és a rendkívül magas munkateher nem változik, akkor nem lesz, aki tanítsa a gyerekeinket. Eddig érdemi változás nem történt, még annak ellenére sem, hogy 2020 márciusában sztrájktárgyalásokba kezdtünk” – mondta a rendkívüli sajtótájékoztatón Szabó Zsuzsa, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke.
Kiemelte, hogy tavaly márciusban a koronavírus-járvány elvitte a fókuszt, ezért a tárgyalásokat felfüggesztették, de most elérkezett az idő, hogy újra lépjenek. Ehhez egyesítették a PSZ és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) sztrájkbizottságát, mert közösen több esélyük van.
Az ügy fontos és halaszthatatlan, muszáj valami eredményt kicsikarni a kormányból. Az oktatás valamennyi dolgozója mérhetetlenül fáradt, kiégett
– hangsúlyozta Szabó Zsuzsa.
A PDSZ részéről Nagy Erzsébet országos választmányi tag kiemelte azt a már sokat emlegetett problémát, miszerint a pedagógusok bérét a mai napig a 2014-es minimálbér szerint számítják. Rámutatott, hogy bár a kormány a múlt héten beígért valamiféle béremelést, annak pontos részletei még nem ismertek.
Sürgős tárgyalási folyamatot kezdeményezünk, méghozzá sztrájkbizottságban, mert így a kormány nem tud kitérni, ebben az esetben köteles egyeztetni. Célunk, hogy a béremelés konkrét és látható legyen
– emelte ki Nagy Erzsébet.
A sajtótájékoztatón a négy sztrájkkövetelést is ismertették.
A követelésekről Orbán Viktor miniszterelnököt levélben tájékoztatják. A dokumentumot a PSZ és a PDSZ képviselői is aláírták.
A múlt heti Kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter elmondta: egyetért azzal, hogy alacsonyak a pedagógusbérek, a hosszú távú versenyképességhez emelni kell azokat.
(Borítókép: Szabó Zsuzsa elnök (k), valamint Gosztonyi Gábor (b) és Totyik Tamás alelnökök (j), a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) sajtótájékoztatóján, a szakszervezet székházában 2018. július 3-án. Fotó: Bruzák Noémi / MTI)