Az Idea Intézet 2021. szeptember végén, október elején készített közvélemény-kutatása azt vizsgálta, hogy kik szavaztak az első fordulóban a Mindenki Magyarországa Mozgalom miniszterelnök-jelöltjére.
Az Idea szerint Márki-Zay Péter első fordulós szavazóinak talán legfontosabb jellegzetessége, hogy jóval fiatalabbak, mint a társadalmi átlag. A szavazóknak ugyanis közel a kétharmada saját bevallása szerint 40 év alatti, és ezen belül az egyharmadot is meghaladja a 30 év alattiak aránya.
Márki-Zay tehát egy olyan korosztály tagjait szólíthatta meg az első fordulóban, amelyről korábban azt lehetett vélelmezni, hogy passzív és politikailag érdektelen
– állapította meg az Idea.
A momentumosok Fekete-Győr András mellett vélhetően Karácsony Gergelyt és Márki-Zay Pétert támogatták az első fordulóban. Az Idea szerint az is érdekes, hogy a Kétfarkú Kutya Párt szimpatizánsai közül sokan elmehettek az előválasztásra, és jelentős részük a hódmezővásárhelyi polgármesterre adta le a szavazatát az első fordulóban.
A közvélemény-kutató intézet azt is megállapította, hogy a Márki-Zay-szavazók közel negyede nem rendelkezik pártpreferenciával, vagyis a jelenlegi pártpalettáról nem tudott vagy nem akart választani, de a fennálló rendszerrel elégedetlen volt. Ugyanakkor a hódmezővásárhelyi polgármester támogatói erősen Fidesz-ellenesek, döntő többségük, közel 70 százalékuk sosem szavazna a kormánypártra, és feltűnően magas körükben a Mi Hazánkat elutasítók aránya is.
Értékbesorolásukat vizsgálva egy jelentős részük középen áll, többségük azonban inkább liberális. Bal-jobb tekintetében nagy részük áll középen, majd inkább baloldali, további részük pedig jobboldali.
Összességében egy fiatalos, a fennálló ellenzéki struktúrát kritikusan látó, a többi jelölt táborától jobbra álló, de nem kifejezetten jobboldali vagy konzervatív szavazói réteg támogatta az előválasztás első fordulójában Márki-Zay Pétert
– közölte az Idea.
A közvélemény-kutató intézet szerint kérdés, hogy ez a sajátos szavazói háttér mennyire változott a beáramló új szavazókkal, a fiatalok aktivitása mennyire tartható fenn, illetve képes-e Márki-Zay néppártosítani, azaz jóval szélesebb társadalmi rétegek felé nyitni a szavazótáborát.
Jakab Péter a negyedik helyen búcsúzott a miniszterelnök-jelöltek versenyétől az első fordulóban. A Jobbik elnöke a szavazatszámlálókról közzétett fotója alatt egy hozzászólásra válaszolva leszögezte:
A Jobbik a 2. forduló szervezésében is aktívan részt vett. Kérem, legyen tisztelettel azon jobbikosok irányába, akik hetekig a sátorban ültek, hogy a szavazók részt tudjanak venni az ellenzéki előválasztáson.
Jakab Pétert az előválasztás tapasztalatairól, kudarcának okairól itt kérdeztük.
„A cél közös: le kell váltani Orbánt, és egy jobb országot kell építeni” – közölte az MSZP női társelnöke vasárnap a közösségi oldalán. Kunhalmi Ágnes szerint bármilyen heves vitáik voltak az elmúlt hetekben, a célt senki nem kérdőjelezte meg.
A szavazás lezárult. Meggyőződésem, hogy a vitáinktól és az eredménytől függetlenül mindenki örülhet annak, ami az elmúlt hetekben Magyarországon történt: a magyar demokraták közössége megmutatta erejét. Ki gondolta volna még szeptember elején, hogy a két fordulóban több mint 850 ezren fogják kifejezni a véleményüket? Ők az igazi győztesek
– fogalmazott az MSZP társelnöke.
Azt is írta, hogy a vetélkedés heteit lezárták, és ahhoz, hogy sikerüljön a változás, mindenki szavazatára szükség van.
Vissza kell térni a közös célért való munkálkodáshoz. Ez az ellenzéki politikusok feladata és felelőssége. Ennek a szövetségnek mindaddig erősnek kell maradnia, amíg a NER-t le nem bontjuk. Én ezért fogok dolgozni a következő hónapokban, ha kell, években
– fejtette ki Kunhalmi Ágnes.
A Mindenki Magyarországa Mozgalom „Magyarország új ereje” címmel hirdetett vasárnap 19 órai kezdettel eredményvárót az Anker közbe. Az Index tudósít az eseményről.
Karácsony Gergely, a Márki-Zay Péter javára visszalépett korábbi miniszterelnök-jelölt Facebookon mondott köszönetet az aktivistáknak, szavazóbiztosoknak, operátoroknak és a lebonyolításban közreműködő munkatársaknak.
Az elmúlt hetek megmutatták, hogy van igény az igazi változásra, az ellenzék célja közös: Orbán Viktor és a Fidesz rendszerének leváltása
– fogalmazott a főpolgármester.
Dobrev Klára reggeli videóüzenetében az összefogás fontosságát hangsúlyozta, és kiemelte, hogy mindenkinek fel kell sorakoznia a győztes mögé.
A miniszterelnök-jelölti előválasztás első fordulóját Dobrev Klára, a Demokratikus Koalíció miniszterelnök-jelöltje nyerte meg.
A második helyezett Karácsony Gergely, az MSZP, a Párbeszéd és az LMP miniszterelnök-jelöltje és a harmadik helyen végzett Márki-Zay Péter, a Mindenki Magyarországa Mozgalom miniszterelnök-jelöltje megállapodtak abban, hogy együtt indulnak tovább a második fordulóban. A két jelölt összefogása egyértelműen Dobrev Klára esélyeit akarta ellensúlyozni. Kezdeményezték, hogy a nevük egymás mellett lehessen a második forduló szavazólapjain, ez végül nem valósulhatott meg, majd Karácsony Gergely visszalépett Márki-Zay Péter javára.
A hatpárti összefogás pártjai közül elsőként a Momentum jelezte, hogy Márki-Zay Pétert támogatja a második fordulóban. Karácsony Gergely visszalépése után az MSZP először tartózkodott, az utolsó pillanatban azonban besorolt a hódmezővásárhelyi polgármester mögé. Igaz, addigra több szocialista politikus is leszavazott Dobrev Klárára.
A Párbeszéd szintén tartózkodott, ez végül úgy módosult, hogy bejelentették: támogatják Márki-Zay Péter törekvéseit. A párt női társelnöke, Szabó Tímea a hódmezővásárhelyi polgármesterre szavazott, a Párbeszéd szóvivője, Barabás Richárd kritikával illette Márki-Zay Pétert, és inkább Dobrev Klárára szavazott.
A Jobbik nem állt egyik jelölt mögé sem, több jobbikos politikus nyilvános bejegyzéséből pedig kiderült, hogy Márki-Zay Péterre szavaztak.
Fekete-Győr András elvérzett a miniszterelnök-jelölti előválasztás első fordulójában, az utolsó helyen végzett a momentumos politikus. Bizalmi szavazást kezdeményezett maga ellen. A párt küldöttgyűlése úgy döntött, hogy új vezetéssel kell belevágni a választási kampány következő szakaszába. Fekete-Győr András lemondott a pártelnöki posztjáról. Orosz Anna, a Momentum jelenlegi alelnöke vette át a párt vezetését ügyvezetőként, illetve maradt posztján a hat elnökségi tag is.
A második fordulóban összefeszült a két jelölt, Dobrev Klára és Márki-Zay Péter. Az üzengetések és vádaskodások végigkísérték a kampányt. A miniszterelnök-jelöltek vitájában Dobrev Klára alkalmatlannak nevezte ellenfelét. Márki-Zay Péter alkalmasnak tartja a DK miniszterelnök-jelöltjét, de szerinte nem tudja legyőzni Orbán Viktort. Dobrev Klára szerint a kormányzáshoz kormányzóképesség is kell, illetve a baloldali politikának van jelene és jövője. Márki-Zay Péter szerint harminc év árokásása után békére és összefogásra van szükség.
A Závecz Research felmérése szerint szorosan, de Dobrev Klára nyerte az RTL Klub által szervezett miniszterelnök-jelölti vitát.
Délelőtt 9 órától zajlik a szavazatszámlálás, az előválasztás technikai lebonyolításáért felelős aHang videója betekintést enged a folyamatba. A szavazólapokon található QR-kódokat egyesével le kell olvasni.
A hivatalos tájékoztatás szerint az előválasztás utolsó napján, szombaton 118 415-en adták le szavazatukat az ellenzéki miniszterelnök-jelöltekre. A második fordulóban többen szavaztak, mint az elsőben. Az összesített részvétel a második fordulóban 662 016 fő volt, az elsőben összesen 632 479 fő szavazott.
Vasárnap reggel 9 órakor elkezdődött a miniszterelnök-jelölti előválasztás második fordulójában leadott szavazatok számlálása. Ezernyolcszáz doboz tartalmát kell kiborítani az asztalokra, a szavazatszámlálásban több százan vesznek részt.
Déltől várhatóak a részadatok és a feldolgozottsági adatok, az még bizonytalan, hogy mikorra lesz végeredmény. Az előválasztás hivatalos honlapja szerint a Facebook-oldalukon részletes megyei és budapesti eredményeket fognak közölni.
Az Indexen percről percre tudósítunk a szavazatszámlálás részeredményeiről és az előválasztással kapcsolatos aktuális eseményekről.