Elkészült a magyar egyetemek és főiskolák rangsora, amelyet a HVG tett közzé. A felmérés annak alapján ítélte meg az egyetemeket, hogy milyen tudományos fokozatokkal rendelkeznek az oktatóik, valamint hogy mely intézményeket választják a legnagyobb arányban a legjobb érettségit produkáló diákok.
A legjobb tízbe az alábbi intézmények kerültek be:
(Cikkünk első verziójában a Szegedi Tudományegyetemet pontatlanul jelöltük meg harmadikként, ők is második helyezést értek holtversenyben – a Szerk.)
Az összesített intézményi rangsorban az ELTE úgy lett az első, hogy az oktatói és a hallgatói intézményi listát is vezeti. A legjobban általában azok az intézmények szerepeltek, amelyek a legnagyobb arányban foglalkoztatnak olyan oktatókat, akik tudományos fokozatot is szereztek. Közülük a teljes állásúak hatvan százalékát hét intézmény (ELTE, BME, SOTE, PPKE, illetve a debreceni, szegedi és pécsi egyetemek) foglalkoztatja.
A fentiek alól kivételt a gazdasági és műszaki szakegyetemek (Corvinus, BGE, Óbudai) jelentenek, amelyek gyakran alkalmaznak olyan oktatókat, akik – bár nem rendelkeznek tudományos teljesítménnyel – tapasztaltak és a feladatnak megfelelnek.
Az egyetemek mellett a HVG külön rangsort állított fel azok karai között is, azt azonban csak a nyomtatott kiadványban hozzák nyilvánosságra.
A rangsorral kapcsolatban Stumpf István modellváltásért felelős kormánybiztos azt mondta:
Olyan megalvadt struktúra alakult ki a magyar felsőoktatásban, amit nem lehetett feltörni.
Szerinte az utóbbi időben jelentősen csökkentek a félelmek az egyetemeken a modellváltást illetően, most már az átalakítás ellenzői is azt mondták, hogy soha ennyi támogatást nem kaptak az egyetemek.
A tavalyi egyetemi rangsorról ebben a cikkünkben írtunk.