A pert kezdeményező Magyar Természetvédők Szövetsége azért támadta meg a projekt engedélyét, mert álláspontjuk szerint a látogatóközpont hátrányosan érintené a környezet és a természet állapotát.
Valószínűleg még évekig szenvedni fogunk az átmenő forgalom következményeitől – kommentálta Tihany polgármestere a település közlekedése szempontjából kedvezőtlen bírósági döntést.
Mint ismeretes, a Veszprém Megyei Bíróság új eljárásra kötelezte a Veszprém Megyei Kormányhivatalt. Ez azt jelenti, hogy a Balatoni Kapu nevű fejlesztési projekt megvalósítása nem kezdődhet el 2022-ben
– írja Tósoki Imre polgármester közleményében. A város önkormányzata még 2020-ban pályázott a Magyar Turisztikai Ügynökséghez (MTÜ) és nyert el 1,1 milliárdos támogatását.
A pert kezdeményező Magyar Természetvédők Szövetsége (akit az ELMA Egyesület képviselt) azért támadta meg a projekt engedélyét, mert álláspontjuk szerint a tihanyi rév közelébe tervezett látogatóközpont hátrányosan érintené a környezet és a természet állapotát.
A bíróság a kormányhivatal határozatát megsemmisítve arra kötelezte a hatóságot, hogy új eljárásban vizsgálja meg a fejlesztés környezeti hatásait. Az ELMA közlése szerint a benyújtott szakmai anyag legkidolgozatlanabb része a klímavédelmi fejezet volt, ennek teljes újravizsgálatára kötelezte a bíróság a beruházót.
Tihany polgármestere viszont úgy látja, a bírósági döntés miatt a tihanyi rév környékének több évtizede várt és szükséges rendezése bizonytalan ideig nem kezdődhet meg, és még az MTÜ milliárdos támogatását is vissza kell fizetniük.
A környezetvédők által kifogásolt révi parkoló megépítése miatt csak az invazív zöld juharfákat vágták volna ki (az értékesebb növényállományt nem), ezeket őshonos fajtákkal pótolták volna.
A révnél tervezett parkolóval korlátozni tudnánk a településre belépő autóforgalmat, így megszűnhetne a kaotikus állapot a település belterületein
– jelezte a város vezetője, hozzátéve, hogy a döntés miatt továbbra is a település belső részeibe kell beengedniük a gépjárműforgalmat, ami egyszerre jelent egészségügyi és közlekedési problémát. A tervezett turisztikai információs központ az évi egymilliós áthaladó, illetve ideérkező vendég igényeit elégíthette volna ki vendéglátási funkcióival, ám most ez is kútba esett.
(Borítókép: A tihanyi rév 2015. január 11-én. Fotó: Nagy Lajos / MTI)