Az állami fenntartású egyetemek esetében is biztosítják a második 15 százalékos béremelés jogszabályi hátterét, egy hónapra rövidítik le a külföldön szerzett diplomák hazai elismertetésének idejét, és egyes egyetemeket illetően is fontos változások történtek – hívta fel a figyelmet az ITM közleményben.
Megjelentek a felsőoktatást érintő törvénymódosítások, amelyeket az Innovációs és Technológiai Minisztérium kezdeményezésére fogadott el az Országgyűlés.
Ezek alapján a Testnevelési Egyetem a tevékenységét, képzési kínálatát megfelelően tükröző új néven, Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetemként működik tovább, míg a Debreceni Egyetem ellátandó közfeladatai közé bekerült
a hazai vakcina-előállítás kutatás-fejlesztési és gyártástechnológiai tudásának fejlesztése.
Az intézmény bázisán jön létre a működését jövőre megkezdő Nemzeti Oltóanyaggyár a hajdú-bihari megyeszékhelyen.
Szintén fontos változás, hogy a külföldön végzett magyarok diplomáit a jövőben egy hónap alatt elismerik, ami egyben ingyenessé is válik. Emellett a doktori képzés rugalmasabb lesz azáltal, hogy a mesterképzés utolsó évében a hallgató felvehet olyan tantárgyakat, amelyek a doktori képzésbe számítanak bele. Az új előírások továbbá az állami fenntartású egyetemeken is megteremtik a további, második 15 százalékos béremelés jogszabályi garanciáit.
Az elmúlt évben jelentősen bővültek a felsőoktatási felvételi eljárásban a pontszámítás során figyelembe vehető többletpont-jogosultságok. A megerősített szakképzési rendszerhez igazodva a jövőben kedvező pontszámítás támogatja az okleveles technikusi szakmai vizsgával rendelkezőket is az egyetemre való bekerülésben. Ezek mellett többen nyerhetnek felvételt csak a szakmai vizsgájuk alapján is úgy, hogy az ott elért eredményük négyszeresét veszik figyelembe.
A szakképzés versenyképességéhez emellett hozzájárul, hogy tehetséggondozó diákkör- és mentorprogram indul a hátrányos helyzetű tanulókra fókuszálva.