Az ellenzék még nem talált vissza az előválasztás alkalmával mutatott, cselekvőképes arcához – értékelte az IDEA Intézet legfrissebb közvélemény-kutatásának eredményeit, amely szerint a Fidesz–KDNP támogatottságának hibahatáron belüli növekedése és az ellenzék támogatottságának csökkenése révén növekedni látszik a kormánypártok előnye.
Nem látványosan, de szisztematikusan erősíti támogatottságát a Fidesz, a kampány kezdetekor minden vizsgált választói csoportban
előnyre, de nem behozhatatlan előnyre tett szert az egységesen induló ellenzékkel szemben
– derül ki az IDEA Intézet 2022. január 4. és január 14. között készített, szerkesztőségünk részére is eljuttatott, reprezentatív közvélemény-kutatásának eredményeiből.
Mint írták, a vizsgált időszakban a teljes népességben a Fidesz–KDNP listája két százalékponttal vezet (39 százalék) az egyesült ellenzék közös listájával szemben (37 százalék), miután az ellenzék támogatottsága decemberhez képest egy százalékponttal csökkent, a kormánypártoké pedig egy százalékkal növekedett. 2021 októbere, tehát az ellenzéki előválasztás vége óta a Fidesz egyszázalékos növekedést, az ellenzék pedig 2-3 százalékos csökkenést könyvelhetett el. A biztos választók rétegében valamivel nagyobb, de szintén hibahatáron belüli mozgások voltak észlelhetők, itt a kormánypártok előnye 4 százalékra nőtt, miután a Fidesz–KDNP egyszázalékos növekedése mellé az ellenzéki lista kétszázalékos csökkenését mérték, így jelenleg 48, illetve 44 százalékon állnak.
A Fidesz–KDNP választottsága az ellenzéki pártokkal külön-külön összehasonlítva az előző hónaphoz képest kétszázalékos növekedés után jelenleg 37 százalékon áll, ez a koronavírus-járvány 2020. évi kitörése óta a legmagasabb arány. A biztos pártválasztók körében a növekedés egyszázalékos, így jelenleg 48 százalékon állnak.
Az ellenzéki pártok közül a DK 11, a Jobbik 8, a Momentum 6, az MSZP 4, az MKKP és a Mi Hazánk 3-3, a Párbeszéd 2, az LMP pedig 1 százalékon áll, mintegy 25 százalék pedig nem tudott, illetve nem akart válaszolni. A biztos pártválasztók körében a DK-nak 17, a Jobbiknak 11, a Momentumnak 9, az MSZP-nek és a Mi Hazánknak 4-4, az MKKP-nak 3, a Párbeszédnek 2, az LMP-nek 1, egyéb pártoknak pedig szintén 1 százalékpontot mértek.
Összefoglaló jelleggel az IDEA arra jutott, hogy az ellenzéki előválasztás óta a Fidesz–KDNP fokozatosan magára talált, a változások nem nagyok és nem jelentenek áttörést, ám az áprilisi választások végkimenetele szempontjából jelentősek lehetnek. Az intézet megállapítása szerint az ellenzék még nem talált vissza a 2021. októberi önmagához, amikor az előválasztás után erősnek, határozottnak és cselekvőnek tűnt a választók szemében.
(Borítókép: Önkormányzati választások 2019-ben. Fotó: Balogh Zoltán / MTI)