A törvények alapján az önkormányzati képviselőség összeférhetetlen a Nemzeti Kulturális Alap alelnöki tisztségével. Bús Balázs ezért kedden lemondott III. kerületi posztjáról.
2021. január 1-jétől Bús Balázs a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) alelnöke. Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere ugyanis 2020. decemberében jelentette be, hogy Óbuda-Békásmegyer előző polgármesterét nevezte ki az említett tisztségre. A fideszes politikus a 2019-es választási vereséget követően sem hagyta el a III. kerületet, listás helyet szerezve az óbudai önkormányzat jelenlegi képviselő-testületének tagja lett.
Az Átlátszó kedden azonban az önkormányzati törvényre hivatkozva arról írt, hogy az önkormányzati képviselőség összeférhetetlen azokkal a pozíciókkal, amelyre
kinevezését, megbízatását az Országgyűléstől, köztársasági elnöktől, a kormánytól, a kormány tagjától vagy az Országgyűlés, a kormány alárendeltségébe tartozó szervtől (vezetőjétől) kapta.
Miután Bús Balázs kinevezését a kormány egyik tagjától kapta, valóban fennállhat az összeférhetetlenség.
Az Index elérte a politikust, aki a két tisztsége közötti összeférhetetlenségről azt mondta, hogy már megvizsgálták a Nemzeti Kulturális Alap jogászai is, és
bebizonyosodott, hogy valóban összeférhetetlen, ezért lemondok a III. kerületi önkormányzati képviselőségről, illetve a Fővárosi Önkormányzatban betöltött bizottsági tisztségemről.
Bús Balázs egyébként a kormánypárt országgyűlési képviselőjelöltje is lesz Budapest 10-es számú egyéni választókerületében, ahol a parlamenti mandátumért a Párbeszéd társelnökével, Szabó Tímeával mérkőzik meg tavasszal.
Szabónak arra a javaslatára, hogy az összeférhetetlenség fennállása idején kapott képviselői tiszteletdíját fizesse vissza a kasszába, azt mondta, hogy azt sohasem vette fel, hanem a Jövőbarát Alapítványnak, az Elveszett Állatok Alapítványnak, a Szt. Margit Kórháznak és más, kerületi civil szervezeteknek adományozta.
(Borítókép: Bús Balázs 2021. június 1-jén. Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI)